Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu podpisało porozumienie z Narodowym Centrum Kultury Filmowej – instytucją, która działa w ramach „EC1 Łódź – Miasta Kultury”. Celem porozumienia jest współpraca w zakresie realizacji projektów edukacyjnych, a także organizacji ekspozycji i wydarzeń kulturalnych z dziedziny kinematografii oraz technologii audiowizualnych.
Narodowe Centrum Kultury Filmowej rozpoczęło działalność z początkiem 2016 roku pod auspicjami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Łódź. Jest częścią EC1 Łódź, zlokalizowanej w zrewitalizowanych obiektach zabytkowej łódzkiej elektrociepłowni. Oprócz NCKF w EC1 działalność rozwijają również: Centrum Nauki i Techniki, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz Łódź Film Commission – jednostka udzielająca kompleksowej pomocy dla filmowców: od poszukiwania planów filmowych po wsparcie w załatwianiu formalności niezbędnych do realizacji projektu. Głównym zadaniem NCKF jest upowszechnianie kultury filmowej m.in. poprzez organizację wystaw i pokazów oraz projekty edukacyjne. To obszary, w których działa również Centrum Technologii Audiowizualnych.
– Jestem przekonany, że wspólnie zrealizujemy wiele udanych projektów edukacyjnych i twórczych. Nasze instytucje doskonale się uzupełniają: CeTA dysponuje studiami filmowymi i nowoczesną infrastrukturą umożliwiającą realizację produkcji filmowych, natomiast w NCKF wkrótce dostępne będą imponująca przestrzeń i infrastruktura wystawiennicza, a także sale kinowe i konferencyjne. Takie połączenie sił stwarza ogromy potencjał dla wspólnych przedsięwzięć – mówi dr Robert Banasiak, dyrektor CeTA we Wrocławiu.
Dr hab. Rafał Syska, dyrektor NCKF deklaruje, że z podziwem przygląda się rozwojowi CeTA jako nowoczesnej instytucji kultury, która przekształciła dziedzictwo Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu w imponujące przedsięwzięcie edukacyjno-badawcze, zorientowane przede wszystkim na nowoczesne technologie audiowizualne i efekty specjalne. – Współpraca między naszymi instytucjami z pewnością przyniesie dużo korzyści, zwłaszcza w zakresie multimedialnych ekspozycji, programów edukacyjnych i upowszechniających kulturę filmową – mówi Syska.
Więcej informacji o działalności CeTA na stronie: www.filmstudioceta.pl