Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

5. Festiwal Filmu i Teatru już w czerwcu!

Obrazek
Fot.
5 czerwca 2019

KOZZI-CZYŻEWSKA-FIJEWSKI

12-16 czerwca 2019

ZIELONA GÓRA – ŻARY – WIECHLICE

 

Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru powstał w 2012 roku w Kargowej, niewielkim miasteczku lubuskim, związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim. Swą nazwę, rozpoznawalną w kraju, przyjął od przydomka urodzonego w Kargowej artysty – Kozzi Gangsta Film. Pomysłodawcą nazwy był Zbigniew Hołdys, muzyk i przyjaciel aktora. Zamysł Festiwalu od początku oparty jest na gatunku filmowym, jaki uprawiał M. Kozłowski: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji. Skupia się także na aktorach drugoplanowych, często pozostających w cieniu aktorów pierwszego planu, często dorównujących im talentem i kreacją.

Wspólny mianownik Kozzi Gangsta Film i Kozzi Film Festiwal. Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru to także zespół organizatorów: od początku byli to członkowie Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT i pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, a od tego roku poza wspomnianymi pracownikami także Stowarzyszenie Kozzi Film Festiwal oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Trzy pierwsze edycje z dużym powodzeniem realizowane były w Kargowej. Życzliwość odbiorców i duże powodzenie przedsięwzięcia zainspirowały organizatorów do przeniesienia imprezy do Zielonej Góry, która od 2015 roku stała się miastem filmu, goszcząc aktorów, reżyserów, krytyków i artystów aktywnych w różnych dziedzinach kultury, miastem tętniącym projekcjami filmów, spektaklami teatralnymi, koncertami, spotkaniami z twórcami, aktorami, rozmowami o książkach, warsztatami filmowo-teatralnymi.

Festiwal nadal skupia się na promocji polskiego filmu fabularnego, szczególnie kina akcji, filmu sensacyjnego, kryminalnego i gangsterskiego wzbogaconego o elementy społeczno-obyczajowe, kina prowincji; współczesnego kina niemieckiego oraz związkach kina z literaturą, książką i teatrem. Wyznacznikiem Festiwalu – jak wspomniano wcześniej – jest budowanie jego koncepcji wokół fenomenu aktorów drugoplanowych. Dlatego w kolejnych edycjach utrzymywana jest nazwa: Kozzi Film Festiwal. Kozzi… i tu zawsze dwie ważne postaci nieżyjących kultowych artystów, obecnych na Festiwalu poprzez retrospektywne pokazy ich dorobku. Wśród patronów byli: w 2015 roku Zdzisław Maklakiewicz oraz Henryk Machalica; w 2016 roku Wiesław Dymny i Jan Himilsbach; w 2017 Andrzej Nardelli, Zbigniew Cybulski, Roman Wilhelmi, a roku ubiegłym – Gustaw Holoubek i Janusz Głowacki.

 

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu (jubileuszowy 5. program przygotował dyrektor Festiwalu Andrzej Buck) publiczność będzie uczestnikiem wielu interesujących zdarzeń w Zielonej Górze, Żarach i Pałacu w Wiechlicach. Prezentacje odbywać się będą w przestrzeniach pozornie

nietypowych i nie przewidzianych dla teatru, filmu, koncertu i spotkań. Miejsca te jednak doskonale komponują się z ofertą festiwalową. Będą to: namiot Café Film na zielonogórskim deptaku, Kino Cinema City, Sala Kolumnowa UM, Kino Norwid w sali im. J. Koniusza Biblioteki im. Norwida, Kino Rektorat w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, Kino Młodość w Multimedialnym Centrum dla Dzieci i Młodzieży, Mediateka Góra Mediów. Projekcje plenerowe odbywać się będą na placu przed Filharmonią Zielonogórską. W Centrum Winiarstwa Lubuskiego w Zaborze odbędzie się Gala festiwalowa z wręczeniem nagród i statuetek Klaps.

W Żarach, dzięki partnerstwu z Żarskim Domem Kultury, będziemy organizować prezentacje w Sali Widowiskowej LUNA ŻDK, Galerii ŻDK.

Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest także impreza odbywająca się po drugiej stronie Odry FilmFestival Cottbus (Niemcy). Współpracując z organizatorami FFC oraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej wzbogacamy program naszego Festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego i środkowoeuropejskiego. Pokażemy w tym roku m.in. laureata 28. FilmFestival Cottbus: Grand Prix nagrodzonego statuetką Lubiny – obraz produkcji rosyjsko-niemiecko-kazachsko-chińskiej Ayka w reżyserii  Siergieja Dworcewoja.

Festiwal to nie tylko przegląd interesujących produkcji filmowych ale także nagrody filmowe obejmujące polskie filmy wyprodukowane w latach 2018-2019. Po obejrzeniu filmów przyznane zostaną statuetki Klaps 2019 w następujących kategoriach: Grand Prix czyli Klaps 2019 dla reżysera najlepszego polskiego filmu fabularnego; Klaps 2019 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2019 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi, Klaps 2019 za film kryminalny, gangsterski, sensacyjny czyli kino akcji.

Każdego roku gościmy na Festiwalu gwiazdy polskiego filmu i teatru: aktorów, reżyserów, krytyków. Od 2016 roku wydarzeniem specjalnym naszej imprezy jest spotkanie w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze, który zainaugurowali w 2012 roku Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski. W tym roku gościem Salonu  będzie Zdzisław Wardejn, który  przygotowuje wraz z Andrzejem Buckiem i innymi aktorami Wieczór autorski Marka Hłaski.

Przyjazd na Festiwal zapowiedzieli także twórcy, którzy są z nami od pierwszej edycji Festiwalu. Np.: Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy, autor książek, wykładowca akademicki w Szkole Filmowej w Łodzi, dyrektor Festiwalu Kino na Granicy; Bernd Buder, dyrektor programowy FilmFestival Cottbus oraz aktor Lech Dyblik.

Ponadto gośćmi tegorocznej edycji będą m.in.: Aleksandra Konieczna, Gabriela Muskała, Ewa Kasprzyk, Katarzyna Żak, Grażyna Błęcka-Kolska, Grażyna Barszczewska, Zdzisław Wardejn, Małgorzata Pritulak (zaprezentuje wystawę własnych prac malarskich), Kinga Dębska, Małgorzata Bogdańska, Karolina Porcari i Łukasz Grzegorzek.