Warszawa:
Teatr Wielki – Opera Narodowa (pl. Teatralny 1)
Namiot na pl. Teatralnym
22–24 września 2023
21 koncertów w wykonaniu młodzieży ze szkół muzycznych z całej Polski, 8 koncertów dla rodzin z dziećmi, 4 koncerty z czynnym udziałem publiczności – takie wyjątkowe wydarzenia przygotowali organizatorzy tegorocznego festiwalu Szalone Dni Muzyki „Oda do nocy”. Zabrzmi muzyka klasyczna od baroku po współczesność, muzyka filmowa, piosenki kabaretowe i jazz.
Młodzi Wykonawcy
Młodzi Wykonawcy, czyli orkiestry szkolne, wystąpią po raz pierwszy od 2019 roku, po przerwie spowodowanej pandemią covid. „Bardzo cieszymy się z ich powrotu – mówi Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii, organizatorki festiwalu. – Zaprosiliśmy w tym roku ich większą niż dotychczas liczbę. Kompensujemy tym samym czas pandemii, gdy szkoły nie mogły się przyszykować do występów”.
W tym roku na Szalonych Dniach Muzyki wystąpi rekordowa ich liczba: 14 orkiestr symfonicznych, smyczkowych i dętych z Białegostoku, Bytomia, Częstochowy, Katowic, Lublina, Łodzi, Opola, Płocka, Poznania, Wrocławia, a także Warszawy i Krakowa w podwójnej reprezentacji. To ponad 900 młodych muzyków orkiestrowych, chórzystów i kilkunastu solistów, którzy będą mieli okazję – często po raz pierwszy – zaprezentować się przed dużą, festiwalową publicznością. Wyłonieni reprezentanci 10 szkół wystąpią również na koncercie inauguracyjnym festiwalu w finałowej części Symfonii fantastycznej Berlioza (koncert nr 3).
Smykofonie, smok Bazylek i skrzaty ze Snu nocy letniej
Wydarzenia familijne podzielone zostały na kilka kategorii wiekowych, dostosowanych prezentowanymi treściami do wieku, zdolności percepcyjnych i zainteresowań widzów: 0–2, 2–5, 3–8 oraz 7+ lat.Dla najmłodszej publiczności poniżej piątego roku życia we współpracy z Fundacją „Muzyka jest dla wszystkich” przygotowane zostały Smykofonie. To bliskie spotkania z muzyką, w których bardzo młodzi odbiorcy pod opieką rodziców zajmują dogodne miejsca na poduszkach i dywanikach na scenie, w bliskiej odległości od wykonawców i ich instrumentów. Będą to programy Księżyc i serenadowe skrzaty (koncerty nr 9, 12, 15) oraz Idzie niebo ciemną nocą(nr 32, 35, 38).
Dwa z koncertów familijnych odbędą się z udziałem orkiestry symfonicznej na głównej scenie Opery – w Sali Moniuszki. Koncert Nocna serenada Bazylka (nr 10) zaangażuje Sinfonię Varsovię pod batutą Grzegorza Wierusa, a poprowadzi go Malina Sarnowska. Tytułowy smok Bazylek jest mieszkańcem magazynu instrumentów Sinfonii Varsovii i bohaterem miniserialu dostępnego na kanale YouTube orkiestry. Przygotował on dla dzieci w wieku 3–8 lat koncert, w którym opowie swojej publiczności wiele legend z całego świata. Nie boi się wszak spotkań, nawet wyobrażonych, z czarodziejskimi istotami – czy to będzie niedźwiedź z suity BéliBartóka, czy szkielety z utworu Camille’a Saint-Saënsa, czy też zjawa z muzyki Manuela de Falli. Odwagi i dobrego humoru z pewnością doda smokowi i jego gościom Mała nocna serenada Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Z kolei Sen nocy letniej (nr 34) przeznaczony jest dla słuchaczy od 7 roku życia. Będzie to koncert narracyjny z muzyką Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, podążający za treścią tytułowej komedii Szekspira. Orkiestrę Symfoniczną i Chór Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie poprowadzi Wojciech Pławner. W roli narratora wystąpi Andrzej Ferenc, a solistkami będą Paulina Herman (sopran) i Zuzanna Nalewajek (mezzosopran).
Koncerty „Z Twoim udziałem”
Nowością w programie festiwalu są cztery koncerty, w których chętni słuchacze zaproszeni zostaną do współtworzenia muzyki wraz z występującymi artystami. Forma tych wydarzeń i prezentowana muzyka będą wyraźnie wychodziły poza klasyczne schematy. Koncerty wprowadzą nietypowe instrumenty oraz elementy improwizacji i eksperymentu, a także wzbogacone zostaną o warstwę wideo przygotowaną przez Lucy Chang, Marię Puzynę i Katarzynę Szurman.
Trio Bastarda (Paweł Szamburski – klarnet, Michał Górczyński – klarnet basowy i Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela) wsparte przez perkusistę Jerzego Rogiewicza przygotowało program Nowa Misja Kosmiczna (12+ lat, nr 19 i 22), zaś za oprawę muzyczną koncertów SenJawaZabawa(9+ lat, nr 43 i 46) odpowiadać będą Agata Harz (śpiew, perkusjonalia), Paula Kinaszewska (skrzypce, śpiew), Marta Maślanka (cymbały, baraban, bębenek obręczowy) i Katarzyna Szurman (harmonia, trąbkoskrzypce, metalofon, polifon, śpiew). Wspólnie uczestnicy przekraczać będą tutaj muzyczne bariery jawy i snu, a także ziemskiej atmosfery i kosmosu.
Bilety na wydarzenia w cenie 25–35 zł można Teatru Wielkiego oraz internetowo za pośrednictwem strony butik.teatrwielki.pl. Na koncerty orkiestr szkolnych w Namiocie (Saturn) obowiązuje wstęp wolny z ograniczoną liczbą miejsc.