Firma Sony połączyła siły z firmą Plateau Virtuel (studio produkcji wirtualnych, spółką Grupy Novelty-Magnum-Dushow) oraz z firmą Studios de France (producentem planów filmowych, spółką Grupy AMP Visual TV) w celu stworzenia pierwszego wirtualnego studio wyposażonego w ekran Sony Crystal LED w Seine Saint Denis, na północnych obrzeżach stolicy Francji. Wielkość zainstalowanego ekranu to aż 90 m² (18 m szerokości x 5 m wysokości).
Ten unikatowy projekt zapewni producentom i operatorom filmowym niezrównaną jakość obrazu, ponieważ zostały w spójny sposób połączone dwa obszary technologiczne, w których Sony jest światowym liderem, obszar display, wraz z technologią ekranów Sony CRYSTAL LED oraz technologia rejestracji obrazu, za sprawą kamer VENICE.
„Nasza oferta wirtualnej produkcji proponuje niesamowitą, dotychczas niespotykaną w tego typu instalacjach, jakość obrazu. Z największą przyjemnością otwieramy, wspólnie z Plateau Virtuel oraz Studios de France, pierwsze w Europie studio, które oferuje nowe możliwości twórcze i produkcję obrazów filmowych wykorzystującą technologię Crystal LED na ekranie o wyjątkowych wymiarach” – skomentował Fabien Pisano, europejski dyrektor ds. sprzedaży, Media Solutions, Sony Europe.
90 metrów kwadratowych najnowocześniejszej technologii.
W studio o powierzchni 700 m2 w pobliżu Paryża znajduje się pierwszy w Europie ekran Sony Crystal LED o powierzchni 90 m2 przeznaczony do najwyższej jakości produkcji wirtualnej. Ten zakrzywiony ekran o szerokości 18 metrów i wysokości 5 metrów składa się z 450 „pakietów”, z których każdy zawiera połączenie 8 modułów LED-owych.
Technologia Crystal LED firmy Sony zapewnia bardzo wysoki współczynnik kontrastu, bardzo niewielki rozstaw pikseli (1,5 mm w porównaniu z aktualnym standardem rynkowym wynoszącym 2,6 mm) nawet na zakrzywionym ekranie oraz najlepsze odwzorowanie szczegółów i ruchu.
„Montaż tego ekranu we współpracy z zespołem specjalistów z Sony trwał 15 dni. Większość ekranów studyjnych jest ustawiana bezpośrednio na posadzce, ale dla nas istotne znaczenie miała konstrukcja zawieszana, umożliwiająca wsuwanie pod nią różnorakich podłóg, czy to LED-owych, czy innych. Do dyspozycji filmowców mamy również sufit LED-owy, który w razie potrzeby może być także dostosowywany do potrzeb” – opowiada Bruno Corsini, dyrektor techniczny Plateau Virtuel.
Dzięki najnowocześniejszym technologiom używanych w swoim studio firma Plateau Virtuel jest uważana za lidera technologicznego na rynku.
Tandem CRYSTAL LED/VENICE firmy Sony zapewniający wysokiej klasy usługi
„Projekt narodził się po zakończeniu zdjęć do kampanii dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Z raczej oczywistych względów – niemożności rejestracji zdjęć w przestrzeni kosmicznej – została ona stworzona jako produkcja wirtualna z użyciem kamery VENICE. Efekty były naprawdę dobre, ale Plateau Virtuel chciało pójść jeszcze dalej i to właśnie w tym momencie rozpoczęła się nasza dyskusja. Jak wznieść wirtualną produkcję na wyższy poziom nie tylko pod kątem uzyskania najlepszego efektu wizualnego na ekranie, ale również pod względem jakości produkcji na samym planie? ” – opowiada Fabien Pisano, dyrektor ds. sprzedaży, Media Solutions, Sony Europe
Dzięki tandemowi technologicznemu ekran CRYSTAL LED oraz kamera VENICE, Sony oferuje najlepszą z możliwych do uzyskania – jakości obrazu. Specjaliści rynkowi i eksperci z branży szeroko zachwalają zalety tego połączenia, między innymi możliwość ustawienia kamery bardzo blisko względem ekranu bez efektu mory oraz zachowanie spójności przestrzeni kolorów obrazu nagrywanego (VENICE) i wyświetlanego (CRYSTAL LED).
„Jesteśmy jedyną na świecie firmą, która dostarcza zarówno panele LED-owe jak i kamery filmowe. Znamy specyfikę technologiczną każdego z tych obszarów i wiemy jak najlepiej wykorzystać możliwości obu naszych technologii. Aby zmaksymalizować potencjał obu tych rozwiązań, nasze zespoły inżynierskie opracowały i zaprojektowały każde z nich w ścisłej współpracy ” – dodaje Yasuharu Nomura, dyrektor generalny, VP Business Department Sony Corporation.
„Podczas wszystkich rozmów z Sony podawaliśmy bardzo precyzyjne specyfikacje. A podczas testów, które przeprowadziliśmy, pracowaliśmy bezpośrednio z technikami Sony zarówno nad ustawieniami sprzętu, jak i samego oprogramowania. Towarzyszyli nam oni podczas całego procesu wdrożeniowego. W rezultacie opracowaliśmy kompletny system synchronizacji ekranu z ruchem kamery Sony VENICE” – stwierdza Bruno Corsini, dyrektor techniczny Plateau Virtuel.
„Studio-laboratorium” dla produkcji przyszłości
To zupełnie nowe studio, przeznaczone do produkcji najwyższej jakości materiałów filmowych oraz audiowizualnych, jest również przeznaczone do wspomagania produkcji telewizyjnej, otwierając nowe możliwości dla Studios de France.
„Stworzenie tego „laboratorium” było naszym pomysłem i możliwą odpowiedzią na wszelkie rodzaje wymagań produkcyjnych. Do sukcesu tego projektu przyczyniła się wpisana w nasze firmowe DNA ciekawość techniczna i nowatorstwo. A jeżeli połączymy z tym markę, taką jak Sony i partnerów, takich jak Plateau Virtuel, powstaje niepowtarzalna dynamika i liczymy bardzo na jej pozytywne rezultaty. Mamy ich już kilka, jak choćby pod względem satysfakcji pierwszych użytkowników ” – powiedział Igor Tregarot, zastępca dyrektora generalnego, AMP Visual TV, właściciela Studios de France.
Trwałe relacje między trzema ważnymi graczami
Ten trójstronny projekt skupia trzy główne firmy z branży.
- Twórcę projektu: Plateau Virtuel, spółka grupy Novelty-Magnum-Dushow (grupa jest liderem produkcji eventów we Francji),
- Dostawcę lokalizacji: Studios de France, część Grupy AMP Visual TV (lidera produkcji programów na żywo we Francji),
- Dostawcę technologii i sprzętu:Sony.
Współpraca pomiędzy Plateau Virtuel a Studios de France trwa aktywnie od wielu lat i opiera się na całkowitym zaufaniu i wykorzystywaniu pełnego asortymentu urządzeń i innowacji technologicznych Sony.
„Sony jest prawdziwym partnerem, który wychodzi daleko poza tradycyjnyme relacje klient-dostawca. W takich projektach technologicznych, wymagających ciągłych badań i rozwoju, w których współpraca i regularne relacje z producentem mają zasadnicze znaczenie, jesteśmy w konstruktywnych, a zatem zwycięskich, relacjach. Współpraca taka narodziła się podczas realizacji instalacji wspólnie z zespołami technicznymi i inżynierami firmy Sony ” – stwierdza Thomas Menguy, przedstawiciel Plateau Virtuel.
Wkrótce po oficjalnym uroczystym otwarciu studia, w dniu 12 lutego w Seine Saint Denis, na północnych obrzeżach Paryża, zorganizowane zostaną w nim warsztaty techniczne. Warsztaty odbędą się w dniach 16 lutego i 30 marca.
Zainteresowani wzięciem w nich udziału więcej szczegółów na ten temat znajdą pod linkiem:
https://pro.sony/en_GB/cinematography/cinematography-events/cinealta-cinematography-events
Więcej informacji na temat rozwiązań firmy Sony w dziedzinie produkcji wirtualnej: https://pro.sony/pl_PL/cinematography/virtual-production?cmp=scl-f22-pse-90154