Jaką cenę jesteś w stanie ponieść za obronę własnego domu?„Lokatorka” – Historia kobiety, która zginęła walcząc z mafią reprywatyzacyjną już w kinach
Przychodzi jakiś facet, nigdy nie pokazuje dowodu osobistego, do naszego domu wchodzi jak do siebie i mówi: to jest moje mieszkanie. Czasem przyprowadza swojego asystenta osiłka. Piłuje sztaby w drzwiach. Wystawia naszą pralkę z pralni. Pisze pisma, w których straszy nas wyrzuceniem rzeczy z sutereny. Obcina całe ogrodzenie budynku.
Magdalena Brzeska – córka Jolanty Brzeskiej o zastraszaniu jej matki Gazeta.pl
Jolanta Brzeska, działaczka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów jest ikoną walki o prawa lokatorskie – sprzeciwiała się mafii reprywatyzacyjnej; nie zgadzała się na radykalne podwyżki czynszów, nachodzenie lokatorów w domach, uciążliwe remonty nieruchomości, czy wreszcie eksmisje. Dekadę temu wyszła z domu i nie wróciła, kilka dni po zgłoszeniu jej zaginięcia w Lesie Kabackim znaleziono zwęglone ciało kobiety. Sprawców zabójstwa wciąż nie odnaleziono – nikt nie poniósł odpowiedzialności za morderstwo, które nieudolnie starano się zatuszować.
Niewyjaśniona sprawa śmierci Jolanty Brzeskiej jest inspiracją dla twórców „Lokatorki” – dramatu sensacyjnego odsłaniającego kulisy funkcjonowania i metody działania mafii reprywatyzacyjnej. W poruszającym filmie o „czyścicielach kamienic”, bezwzględnym układzie polityki, przestępczości i biznesu oraz tych, którzy próbując przeciwstawić się tym mechanizmom musieli ponieść najwyższą cenę, zobaczymy m.in. Irenę Melcer, Leszka Lichotę, Barbarę Jonak, Jana Frycza, Sławomirę Łozińską, Piotra Głowackiego, Kamila Nożyńskiego i Andrzeja Grabowskiego.
„Lokatorka” – film o zmowie milczenia, przez którą 50 tysięcy osób straciło dach nad głową – w kinach.
„Trafne ujęcie podłej natury kapitalizmu”
„Kino buntu i społecznego gniewu”
Marcin Radomski, KINOrozmowa
„Naturalna i magnetyczna Sławomira Łozińska”
„Trudno nie czuć gniewu”
Artur Zaborski, elle.pl
„Sławomira Łozińska jest fantastyczną aktorką”
Łukasz Kołakowski, Moviesroom.pl
„Misyjność reżysera i scenarzystów jest godna pochwały i oklasków”
Michał Kujawiński, naekranie.pl
„Zajmująca opowieść o niesprawiedliwości”
„Kino zrobione w słusznym celu”
Małgorzata Czop, movieway.pl
„Niezwykle ważny i bardzo potrzebny”
„Pokazuje moc od pierwszych scen”
Przemysław Gulda, wyborcza.pl
Mama nie czuła się bezpiecznie we własnym domu, za własnymi drzwiami. (…) Odbijała się od drzwi, czuła się nikim w społeczeństwie. Jeden wielki strach, że ktoś wejdzie do mieszkania, że zrobi krzywdę. (…)
Wydaje mi się, że moja mama musiała komuś podpaść, bo człowiek tak nie ginie.
Magdalena Brzeska – córka Jolanty Brzeskiej
wPolityce.pl
Poruszający dramat sensacyjny, inspirowany do dziś niewyjaśnioną sprawą śmierci warszawskiej aktywistki – Jolanty Brzeskiej. Film odsłania kulisy funkcjonowania i metody działania tzw. mafii reprywatyzacyjnej, dla której niechciani lokatorzy stanowią wyłącznie „ludzką wkładkę” do przejmowanych siłą kamienic, a dramaty ich mieszkańców są niczym wobec walki o wpływy i niewyobrażalne pieniądze. W obsadzie produkcji występują, m.in.: Irena Melcer („Kamienie na szaniec”), Leszek Lichota („Wataha”), Jan Frycz („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”), Sławomira Łozińska („Dług”), Piotr Głowacki („1800 gramów”), Kamil Nożyński (serialowy hit „Ślepnąc od świateł”) oraz Andrzej Grabowski („PitBull”). „Lokatorka” obnaża prawdę na temat szokującego procederu, w wyniku którego w samej tylko Warszawie zreprywatyzowano ponad 4000 nieruchomości, wartych 20 miliardów złotych, a 50 tysięcy osób – uznanych za zbędny balast – pozbawiono dachu nad głową. To również film o tych, którzy próbując przeciwstawić się „czyścicielom kamienic” oraz bezwzględnemu układowi polityki, przestępczości i biznesu, musieli ponieść najwyższą cenę.
Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska (Sławomira Łozińska). Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat. Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer – Anna Szerucka (Irena Melcer). Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry. Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życia oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.
Brzeska wyszła z domu 1 marca 2011 roku i nigdy do niego nie wróciła. Jej zaginięcie zgłosiła na policję córka Magdalena. W marcu 2011 roku w Parku Kultury w Powsinie znaleziono spalone zwłoki kobiety, które połączono z zaginięciem społeczniczki, a w kwietniu sekcja potwierdziła, że spalona kobieta z Powsina to właśnie Jolanta Brzeska
TVP.info
Gatunek: thriller, sensacyjny, dramat
Produkcja: Polska 2021
Producent: Mikołaj Pokromski, Jarosław Talacha / Pokromski Studio („Fuck for Forest”, „Maria Skłodowska-Curie”)
Koproducent: Telewizja Polska S.A.
Współfinasowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Reżyseria: Michał Otłowski („Jeziorak”)
Scenariusz: Jacek Matecki, Tomasz Klimala („365 dni”)
Obsada: Irena Melcer („Powidoki”, „Kamienie na szaniec”), Sławomira Łozińska („Dług”, „Daleko od szosy”), Barbara Jonak („Szadź”, „Boże Ciało”, „Zabawa, zabawa”), Piotr Głowacki („Mistrz”, „Bogowie”, „Plneta Singli”), Tomasz Sapryk („Sztuczki”, „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”), Tomasz Oświeciński („Pitbull. Nowe porządki”, „Botoks”, „Fighter”), Kamil Nożyński („Ślepnąc od świateł”), Marcin Czarnik („Wesele”, „Artyści”, „Mistrz”), Maria Mamona („Zaćma”, „Układ zamknięty”)
Dystrybucja kinowa: Kino Świat, należąca do grupy CANAL+ / TVP Dystrybucja Kinowa