W ostatnich miesiącach pożegnaliśmy mistrzów światowego kina – Alaina Resnaisa, Verę Chytilovą, Miklósa Jancsó i Edwarda Żebrowskiego. Podczas nadchodzącej edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty przypomniane zostaną ich dzieła. Alain Resnais to ikona francuskiej nowej fali. Autor Hiroszima, moja miłość i Zeszłego roku w Marienbadzie jest pionierem kina nowohoryzontowego.
Na festiwalu zostanie pokazany jego przedostatni film Jeszcze nic nie widzieliście z 2012 roku, w którym flirtuje ze światem teatru. Nieco zapomnianą mistrzynią kina jest Vera Chytilová – najbardziej wywrotowa przedstawicielka czechosłowackiej nowej fali, czego dowodem może być chociażby film Stokrotki (1966), który zostanie pokazany we Wrocławiu. To pełen cudownego absurdu, eksperymentalny, anarchizujący film o dwóch młodych dziewczynach o destrukcyjnym podejściu do rzeczywistości. Seans odbędzie się we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie. Węgierski twórca Miklós Jancsó sławę zdobył filmami, w których stworzył oryginalną poetykę długich ujęć, wyrafinowanego ruchu aktorów i ekspresyjnych zdjęć. We Wrocławiu zostanie przypomniane jego arcydzieło Desperaci z 1965 roku. Edward Żebrowski to jeden z niedocenianych mistrzów polskiego kina. Był znakomitym scenarzystą (m.in. Za ścianą Zanussiego – w tym roku w sekcji „Gdynia na Horyzoncie”) oraz reżyserem często poruszającym na ekranie tematy moralne. Jest autorem głośnego W biały dzień, Ocalenia oraz Szpitala przemienienia (w programie festiwalu).
W tym roku mija 20. rocznica śmierci Dereka Jarmana – artysty, filmowca, malarza, pisarza, scenografa (stworzył ją do Diabłów i Dzikiego Mesjasza Kena Russella), jednej z najważniejszych postaci brytyjskiego kina niezależnego. Na festiwalu zostaną przypomniane trzy filmy reżysera – kultowy film muzyczny Jubileusz z muzyką Briana Eno i gwiazdami punk rocka w obsadzie, Carravagio – spojrzenie na życie i twórczość barokowego mistrza, a także Blue – eksperymentalny autoportret, dziennik ślepnącego, umierającego na AIDS reżysera, opierający się na grze koloru, słów i muzyki. Filmy Jarmana zostaną pokazane z odnowionych cyfrowo kopii.