w dniach 5-7 września odbędzie się już 4. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. W niezwykłym miejscu na Dolnym Śląsku spotkają się przyjaciele, współpracownicy ale i entuzjaści jednego z najsłynniejszych polskich reżyserów, Krzysztofa Kieślowskiego.
W Sokołowsku na Dolnym Śląsku Krzysztof Kieślowski spędził dzieciństwo i jako chłopiec, po raz pierwszy obcował ze sztuką filmową oglądając projekcje w kinie „Zdrowie”. Festiwal ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych, polskich i zagranicznych, twórców filmowych. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Świat zmontowany”, a osią całego festiwalu – wokół której toczyć się będą dyskusje – jest „Amator”, nakręcony w 1979 roku, jeden z najwybitniejszych filmów zaliczanych do nurtu kina moralnego niepokoju.
W 35-lecie premiery film zostanie pokazany na festiwalu w zrekonstruowanej wersji cyfrowej, a gościem specjalnym będzie odtwórca głównej roli Jerzy Stuhr.
Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2014 to interdyscyplinarne wydarzenie, łączące w sobie formułę przeglądu filmowego, warsztatów twórczych, panelu dyskusyjnego, spektakli, wystaw i koncertów. W trakcie trzech dni festiwalowych odbędzie się 60 projekcji w kinie „Zdrowie” i w trzech kinach plenerowych. W programie znalazły się tytuły „korespondujące” z twórczością Kieślowskiego. Uczestnicy festiwalu zobaczą m.in. takie filmy jak: „Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego, „Ćma” Tomasza Zygadło, „Fish Tank” oraz „Red Road” Andrei Arnold, „Historie rodzinne” Sarah Polley, „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego, „Przywódcy” Pawła Ferdka, „Jeśli nie my to kto?” Andresa Veiela,czy „5 rozbitych kamer” Emada Burnata i Guy’a Davidi. Filmy zostaną pokazane w blokach tematycznych: „Pretekst: Amator”, „Amator: Suplement”, „Uczniowie Kieślowskiego”, „Wiek XXI, nowe spojrzenie”, „Dokument: rejestracja rzeczywistości czy kreacja”, „Dokument z podróży”, „Spotkanie z czeskim dokumentem”, „Młode kino”. W bloku młodego kina, zobaczyć będzie można m.in.: nagrodzony na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym krótkometrażowy film Kacpra Lisowskiego „Ojcze masz”, „Naszą zimę złą” Grzegorza Zaricznego czy najnowszy film Julii Kolberger „Mazurek”. Wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie monodram w wykonaniu Jerzego Stuhra pt. „Kontrabasista”. Podczas uroczystej gali goście festiwalu będą mogli obejrzeć wystawę zdjęć i pamiątek związanych z powstawaniem „Amatora”.
Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym żony reżysera Pani Marii Kieślowskiej.