Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych do konkursu, który w tym roku zwraca szczególną uwagę na zagadnienia autotematyzmu i autobiografizmu w kinie. Po raz pierwszy do grona fundatorów nagród dołącza Krakow Film Commission. Oferujemy staż, podczas którego będzie można zobaczyć, jak w Małopolsce kręci się filmy, dokumenty czy seriale, a także jak szuka się idealnych lokacji.
Rejestracja do V Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej potrwa jeszcze prawie dwa tygodnie – do 9 listopada.Olimpiada to jedyna tego rodzaju interdyscyplinarna inicjatywa edukacyjna o zasięgu ogólnopolskim. Jej celem jest popularyzacja wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych wiedzy o kulturze filmowej oraz nauk o komunikowaniu. Szczególny nacisk położony jest na rozwijanie umiejętności sytuowania dzieł z dorobku kultury polskiej w odpowiednich kontekstach. W dużym stopniu konkurs koncentruje się także na różnych aspektach komunikacji społecznej, głównie w zakresie oddziaływania za pomocą języka i obrazu. W trakcie Olimpiady uczniowie będą wyrabiać i udoskonalać techniki tworzenia przekazu językowego i wizualnego oraz konstruowania czytelnej narracji przekazu.
Tematem tegorocznej edycji jest „Kino i twórcy patrzą w lustro: autotematyzm i autobiografizm”.Olimpiada będzie składać się z trzech etapów: eliminacji szkolnych (19 listopada 2020 r.), zawodów okręgowych (11 stycznia 2021 r.) oraz zawodów centralnych (26-27 marca 2021 r.). Na laureatów czekają:roczne stypendiumw Warszawskiej Szkole Filmowej, indeksy na uczelnie w całej Polsce, akredytacje na festiwale filmowe (m.in. Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Tofifest w Toruniu i Warszawski Festiwal Filmowy), roczna prenumerata czasopisma „Ekrany”, książki, filmy na DVD, a także dwa staże w komisjach filmowych: krakowskiej i wrocławskiej.
Olimpiada została dwukrotnie doceniona przez Polski Instytut Sztuki Filmowej nominacją do nagrody w kategorii edukacji filmowej.Więcej informacji na
tel. 22 182 47 63,
e-mail: olimpiada@fina.gov.pl.
Na stronie internetowej dostępny jest również wykład wprowadzający do tegorocznego tematu dra Pawła Bilińskiego.