W ślad za organizatorami ogłaszamy filmy wybrane do konkursu krótkometrażowego. O Złotego Smoka będzie rywalizować 39 tytułów.
Konkurs krótkometrażowy to najbardziej różnorodny konkurs Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Mieszają się w nim trzy gatunki – dokument, animacja i fabuła, a filmy pochodzą z przeróżnych zakątków świata.
Wśród krótkometrażowych dokumentów znacząca jest reprezentacja filmów iberoamerykańskich, bliskich natury i skupionych wokół fundamentalnych tematów jak narodziny, życie i śmierć. Pojawi się ciepły poetycki „Wielki dom” o kubańskiej porodówce; opowieść o brazylijskim św. Franciszku – Matiasie i jego małym folwarku zwierzęcym, czy szlachetne, proste kino o życiu rodziców po tragicznej śmierci dziecka („Raj”). Po drugiej stronie oceanu dominuje wielka historia oczami jej prostych uczestników. Przed kamerą problemy migracji w różnych wymiarach, począwszy od ucieczki przed Holocaustem („W poszukiwaniu utraconego czasu”), po marzenia o lepszym świecie („Zamki w Hiszpanii” i „Dwóch na granicy”). Alex Lora Cercos, laureat Złotego Smoka 2012 za „Gambit Odyseusza” ma w konkursie dwa filmy: afrykańską miniaturkę dokumentalną („Dziura w niebie”) oraz szokującą fabułę o alienacji („Tylko Solomon Lee”).
W fabularnej części konkursu krótkometrażowego będzie egzotycznie. Tegoroczne filmy są niekonwencjonalne, chwilami drastyczne, nawet jeśli analizują banalną codzienność jak koreańska „Gospodyni domowa” o znużeniu życiem rodzinnym czy kolumbijskie „Wieczne światło” o miłości do grobowej deski. Od spraw ostatecznych nie ucieka też kino europejskie. Podobnie jak w ubiegłym roku mocną reprezentację w krótkich formach fabularnych ma kino brytyjskie, w którym pojawiają się gwiazdy oscarowego formatu, jak choćby Sally Hawkins w trzymającej w napięciu rozmowie z potencjalnym samobójcą („Rozmowa telefoniczna”).
Tegoroczne animacje to same perełki , zarówno w mini esejach filozoficznych („Śnieżna chata”), jak i w pięknych fabularnych opowieściach („Kiedy mężczyzna spotyka kobietę”), stawiających czoła tematom zdawałoby się zarezerwowanym dla fabuły i dokumentu, jak Holocaust z punktu widzenia psa („Brutus”) czy zrealizowanych w formule kina gatunkowego (horror „Prezent”).
Polskę w konkursie krótkometrażowym będą reprezentować dokument „Salon sióstr W.” Jakuba Stożka, laureata Złotego Smoka 2010; oparta na faktach fabuła „Źle nam z oczu patrzy” i szczególnie silna ekipa animatorów z Piotrem Dumałą i Jerzym Kucią, laureatem Smoka Smoków 2010, na czele („Hippopotamy”, „Fuga na trąbkę, wiolonczelę i pejzaż”).
www.krakowfilmfestival.pl