Z inicjatywy Biura Regionalnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli oraz tamtejszego Instytutu Polskiego w stolicy Belgii zorganizowano pokaz „Cichej Nocy” filmu Piotra Domalewskiego. Obraz ten w całości zrealizowany na Warmii i dofinansowany przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy zdobywca 26 nagród m.in. Złotych Lwów na 42.FPFF w Gdyni i 10 Orłów 2018 (rekord w dwudziestoletniej historii Polskiej Akademii Filmowej) oraz licznych trofeów zagranicznych, obejrzeli pracownicy Instytucji Unijnych i belgijska Polonia.
Witając uczestników projekcji licznie zgromadzonych w sali kina studyjnego Cinema Galeries marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin powiedział m.in „Przywozimy Państwu najlepszy film polski ostatnich lat, przywozimy go nie przypadkowo teraz przed Bożym Narodzeniem, bo „Cicha Noc” wprowadza nas w zbliżające się Święta. Zupełnie jakby mówił: proszę, zróbcie rachunek sumienia! Odkłamcie te sztuczne relacje między sobą. Miejcie odwagę to zrobić! Przywozimy Państwu jeden z wielu filmów dofinansowanych przez samorząd województwa. Od początku istnienia Regionalnego Funduszu Filmowego na Warmii i Mazurach, a więc od 2017 roku, w wyniku przeprowadzonych trzech konkursów finansowe wsparcie uzyskały 3 filmy fabularne, 8 dokumentalnych i 1 animacja. Liczba ta ulegnie zwiększeniu, gdyż Fundusz wkrótce przedstawi wyniki 4.Konkursu. Do tej pory przeznaczyliśmy na ten cel ponad półtora miliona złotych. Może nie są to zbyt duże pieniądze, choć uważam, że i niemałe, ale na pewno dają szanse na dopięcie budżetu wybranych w ramach konkursu produkcji, a nam szeroko pojętą promocję”.
Po pokazie filmu publiczność spotkała się z aktorką Jowitą Budnik i szefem WMFF Bogumiłem Osińskim. Moderatorem rozmowy był prof. Kris van Heuckelom wykładowca języka polskiego i literaturoznawca KU Luven w Belgii, badacz literatury polskiej i kultury wizualnej. W tym roku opublikował książkę na temat emigracji polskiej w światowym kinie. Dlatego wątkiem przewodnim dyskusji, prócz pracy na planie filmu Domalewskiego, o czym interesująco opowiadała Jowita Budnik, była emigracja zarobkowa, ukazana nie tylko w „Cichej Nocy”, ale w kinie w ogóle. Tu widzowie zostali poinformowani o dofinansowaniu przez WMFF filmu dokumentalnego podejmującego problem emigracji Polaków „In Touch” Tomasza Kolińskiego opowiadającego o Starych Juchach na Mazurach skąd połowa mieszkańców wyemigrowała do pracy w Irlandii. Z bliskimi komunikują się przez Skype’a i Internet. Na 31. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury.
Bogumił Osiński podkreślił, iż Fundusz pozostawia filmowcom szerokie pole do twórczej kreacji, nie zawęża tematyki. „Mamy odwagę, by doceniać projekty artystyczne. Doskonale dostrzegamy różnicę między promocją regionu, a jego reklamą. Cieszymy się, że potem w czołówkach i tyłówkach filmów na wielu festiwalach pojawia się herb regionu i logo funduszu”.
Fot. Jarosław Kowalski