Trzy polskie filmy krótkometrażowe znajdą się w programie najbliższej edycji amerykańskiego festiwalu Sundance. Impreza odbędzie się w dniach 18-28 stycznia 2018 r. w Park City w stanie Utah.
Polskie kino na Sundance 2018 będą reprezentować następujące tytuły: fabuła "Deer Boy" Katarzyny Gondek, animacja "Czerń" Tomasza Popakula oraz film dokumentalny "Wolta" Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały.
"Deer Boy"
Film Katarzyny Gondek to opowieść o synu myśliwego, który urodził się z jelenimi rogami i o kilku zwyczajach, które towarzyszą zabijaniu tego, co kochamy. Główne role w filmie zagrali Janusz Chabior, Katarzyna Śnieżka-Sobiszewska, Eryk Maj oraz Mieszko Czachor.
"Wolta"
Zuzia ma 12 lat i od kilku trenuje woltyżerkę. Ze względu na wiek i budowę, podnoszona jest przez starsze, silniejsze koleżanki. Jest „górną”, zwieńczeniem akrobatycznej piramidy. Rozpoczyna się kolejny sezon. W trakcie treningów okazuje się, że figury z udziałem Zuzi nie mają już gracji i lekkości.
"Czerń"
Film jest polsko-japońską koprodukcją i opowiada o parze astronautów uwięzionych na stacji orbitalnej w wyniku toczącej się bardzo szybko wojny nuklearnej na dole. Stracili kontakt z Ziemią, wszystkie próby nawiązania łączności pozostały bez odpowiedzi. Wszystko co mogą teraz zrobić, to oglądać grzyby atomowe na powierzchni Ziemi i próbować jakoś przeżyć razem. Animacja była już pokazywana na 40 międzynarodowych festiwalach.
Polskie filmy nagradzane na Sundance
Warto podkreślić, iż polskie filmy od kilku lat są obecne i nagradzane w sekcjach konkursowych festiwalu Sundance. Na początku roku 2016 za najlepszą reżyserię w konkursie World Cinema Documentary Competition nagrodzono Michała Marczaka za film "Wszystkie nieprzespane noce". Film "Córki Dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej otrzymał wówczas Nagrodę Specjalną w konkursie World Dramatic Cinema Competition.
W 2011 roku wyróżnienie w konkursie krótkich metraży zdobył Jakub Stożek i jego film dokumentalny "Poza zasięgiem". W 2015 roku "Obiekt" w reżyserii Pauliny Skibińskiej otrzymał Specjalną Nagrodę Jury w Konkursie Filmów Krótkometrażowych, natomiast w 2013 roku "Gwizdek" Grzegorza Zaricznego wygrał w tej samej sekcji. Także w roku 2013 "Nieulotne" w reżyserii Jacka Borcucha nagrodzono za najlepsze zdjęcia w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych. Festiwal Sundance jest jednym z najważniejszych świecie festiwali kina niezależnego. Impreza wymyślona przez aktora Roberta Redforda, odbywa się w miejscowości Park City w stanie Utah w USA. Sundance Film Institute wspomaga kino niezależne – daje stypendia reżyserom, scenarzystom i producentom, a także współfinansuje filmy.
Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.sundance.org.
Na podstawie informacji z portalu SFP