Pokazy, konkursy, wystawy, warsztaty. Po raz kolejny, w czerwcu, Łódź stanie się ekologiczną stolicą Polski, a to za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Siedemnasta już edycja imprezy potrwa 5 dni, od 7 do 11 czerwca.
MFFP to odbywający się co dwa lata, pod niezmiennym hasłem Promocja przyrody i krajobrazu Europy, największy w Polsce pokaz filmów przyrodniczych. Prezentacjom filmowym towarzyszy zawsze program różnorodnych wydarzeń: warsztatów dla młodzieży i profesjonalistów, wystaw, wycieczek edukacyjnych, paneli dyskusyjnych, wydarzeń muzycznych, akcji w przestrzeni publicznej oraz plenerowych pokazów filmowych.
Nie inaczej będzie tym razem. Wydarzeniem poprzedzającym oraz zapowiadającym festiwal będzie wystawa fotografii przyrodniczej Opowieść o lesie, prezentowana w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego od 30 maja do 12 czerwca. Na ekspozycji zobaczymy prace najlepszych polskich autorów zdjęć przyrody: Adama Adamskiego, Michała Ludwiczaka, Łukasza Łukasika, Tomasza Ogrodowczyka, Magdalenę Sarat, Dariusza Sarnowskiego, Ryszarda Sąsiadka, Radosława Trzcińskiego, Wojciecha Wójcika, a także Marka Trzeciaka, który jest też kuratorem wystawy.
Przez wszystkie festiwalowe dni przewijać się będzie motto tegorocznej edycji: Lasy w kulturowym krajobrazie Europy, dlatego też imprezę zainauguruje Las Wędrujący Łodzią – czyli pochód uczestników wydarzenia.
W galerii Tłustym drukiem na wystawie Ludzie puszczy, ale również w Palmiarni Ogrodu Botanicznego będzie można podziwiać zdjęcia patrona Festiwalu – Włodzimierza Puchalskiego. Z kolei jego zdigitalizowane w WFO produkcje filmowe zobaczymy w kinie Łódzkiego Domu Kultury. Organizatorzy pokażą również wystawy Puszcza Białowieska – lasy naturalne czy też dziedzictwo kulturowe miejscowej ludności i Przyroda Puszczy Białowieskiej. Miłośnicy fotografii przyrodniczej oglądać będą mogli na festiwalowych wystawach fotografie autorstwa między innymi: Edyty Adamskiej, Liliany Cieszyńskiej, Ireneusza Dziugieła, Barbary Pluty, Jarosława Jeleńskiego, Piotra Olkiewicza, Piotra Szumigaja, Piotra Tamborka i Anny Zwolińskiej. Nie zabraknie też malarstwa. Związana z festiwalem od lat Karina Sławińskia zaprezentuje swoje prace na wystawie Enklawy w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka.
W programie znalazł się również cykl warsztatów edukacji ekologicznej oraz zajęcia praktyczne Zielone Studio, skierowane nie tylko do młodych filmowców-amatorów, ale także do profesjonalistów. Nie zabraknie otwartych wydarzeń plenerowych, takich jak wycieczka edukacyjna do Spalskich Lasów, zorganizowana przez patrona Festiwalu Lasy Państwowe.
czy też zwiedzanie Ogrodu Botanicznego. Festiwal to również cykl paneli dyskusyjnych: Wartość lasu oraz Autorski film przyrodniczy, którego tematem będzie realizacja projektu filmowego, na kolejnych etapach jego powstawania – od pomysły po postprodukcję i dystrybucję, na podstawie filmu Łowcy Miodu – laureata festiwalu Wildscreen w Bristolu.
Tradycyjnie największe festiwalowe emocje towarzyszyć będą konkursowi głównemu o Grand Prix im. Włodzimierza Puchalskiego dla najlepszego filmu, w którym zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 3 tysiące euro ufundowaną przez Dyrektora Polskiego Instytut Sztuki Filmowej. Pokazy konkursowe odbywać się będą w kinach ŁDK. Z kolei w Muzeum Kinematografii odbędą się konkurs Młodzieżowego Filmu Przyrodniczego i ekspozycja o Brodnickim Parku Krajobrazowym przygotowana przez Festiwal Sztuka Natury w
Zwieńczeniem festiwalu będzie plenerowa projekcja zwycięskiej produkcji oraz filmu fabularnego Jana Jakuba Kolskiego Las, 4 rano. Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jest wolny.
MFFP należy do międzynarodowego stowarzyszenia ECOMOVE International zrzeszającego festiwale filmów przyrodniczych ze świata.
Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie „Film – Przyroda – Kultura”, Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi, Stowarzyszenie „Łódź Filmowa”, Łódzki Dom Kultury oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Wł. Puchalskiego w Łodzi.