15. Festiwal Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi „Łodzią po Wiśle“
7-8 kwietnia, Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej, Warszawa
Chcemy pokazać Ci to, co najlepsze. Etiudy fabularne, dokumentalne, animacje, filmy operatorskie, które powstają w Szkole Filmowej w Łodzi. I radość i stres – bo dla wielu z nas to pierwsze projekcje naszych filmów na wielkim ekranie. Poznamy Was – pierwszych Widzów naszych filmów. Odbierzemy też pierwsze nagrody – najlepsze filmy konkursu wyłoni profesjonalne jury – przyzna Grand Prix oraz nagrody w czterech kategoriach: najlepsza etiuda fabularna, dokumentalna, animowana oraz za najlepsze zdjęcia/etiudę operatorską. Na Festiwalu będą dziennikarze, filmowcy, wielbiciele Kina. Co roku na „Łodzią po Wiśle” są po prostu WSZYSCY!
W tym roku filmy studentów Szkoły oceni Jury w składzie: Adam Guziński (reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta; reżyser filmów „Chłopiec na galopującym koniu” i „Wspomnienie lata”), Adam Palenta (autor zdjęć filmowych, członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC); autor zdjęć do filmów Kuby Czekaja „Baby Bump” i „Królewicz Olch), Jakub Tarkowski (reżyser, animator i rysownik; zadebiutował pełnometrażowym filmem „Jeż Jerzy”, pracował dla Moving Pictures Company przygotowując projekty do „Harry’ego Pottera IV” oraz jako animator efektów specjalnych do filmu „Królestwo Niebieskie” Ridleya Scotta). Filmem Otwarcia Festiwalu będzie „Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego – projekcja odbędzie się z udziałem twórców. W programie również pokaz wspólnego projektu studentów reżyserii powstałego pod opieką Jana Jakuba Kolskiego – „Kamienne chleby”. Obok projekcji – prezentacje, warsztaty i dyskusje – wszystko wokół Filmu.
– Premierowe, kinowe pokazy filmów Szkoły Filmowej w Łodzi to istotne wydarzenie dla naszych studentów. Ich twórcy doświadczają bardzo ważnego elementu w procesie tworzenia filmów, jakim jest konfrontacja z widzem i mimo obaw przed krytyką są szczęśliwi, że mogą pokazać je w kinie. To także promocja i początek festiwalowego życia dla wielu z nich i pierwsze nagrody. "Łodzią po Wiśle" co roku potwierdza, że Szkoła Filmowa w Łodzi nieustannie elektryzuje! – mówi Krzysztof Brzezowski, Szef Festiwalu.
Od początku (pierwsza edycja odbyła się w 2003 r.) założeniem „Łodzią po Wiśle“ była promocja studentów Szkoły, konfrontacja ich twórczości z szeroką publicznością oraz środowiskiem filmowym, poprzez stworzenie forum do rozmowy o przyszłości polskiego kina. Ten zamiar z roku na rok coraz lepiej udaje się realizować. Festiwal ma już swoją wierną publiczność i z każdą kolejną edycją wzrasta liczba widzów chcących oglądać najnowsze dokonania artystyczne studentów ze Szkoły Filmowej w Łodzi, a dyskusje po projekcjach są gorące i inspirujące.
Filmy „Łodzią po Wiśle” zdobywają później nagrody na najważniejszych polskich i międzynarodowych festiwalach. „Lokatorki” w reż. Klary Kochańskiej zostały nagrodzone studenckim Oscarem (Student Academy Awards) w kategorii „Foreign Narrative” w 2016 r., etiuda animowana „Cipka” w reż. Renaty Gąsiorowskiej przywiozła nagrody m. in. z AFI FEST w Los Angeles, Clermont-Ferrand, „Opowieści z chłodni” z 2010 r. w reż. Grzegorza Jaroszuka nagrodzone Grand Prix „Łodzią po Wiśle”, docenione później na ponad 30. festiwalach zagranicznych. Debiut fabularny Grzegorza Jaroszuka „Kebab i Horoskop” z 2014 r. został nagrodzony m.in. w Gdyni, Londynie i Rzymie, zyskując przychylność zarówno widzów i krytyki. Etiuda dyplomowa „Bez śniegu” w reż. Magnusa von Horna, nagrodzona na „Łodzią po Wiśle” w 2011 r., utorowała mu drogę do pełnometrażowego, głośnego debiutu „Intruz”, który zdobył m.in. nagrody w Gdyni i nagrody Szwedzkiej Akademii Filmowej. Nagrodzeni z poprzednich lat to obecnie cenieni filmowcy: Leszek Dawid, reżyser filmów „Ki” i „Jesteś Bogiem” (w 2004 r. jego „Bar na Victorii” wygrał festiwal) czy Jan Komasa, reżyser m.in. „Sali samobójców” i „Miasta 44″, który w 2004 r. został wyróżniony podczas „Łodzią po Wiśle” za etiudę „Fajnie, że jesteś”.
WWW festiwalu: www.lodziapowisle.pl
Spot festiwalu: vimeo.com/207441658
Grafika: Krzysztof Iwański, animacja: Kacper Zamarło
ORGANIZATOR
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi
PARTNERZY
Filmoteka Narodowa, Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej, Narodowy Instytut Audiowizualny, Ninateka, Instytut Adama Mickiewicza/Culture.pl, 14. Docs Against Gravity Film Festival, Legalna Kultura, Heliograf Rental House, Park Filmowy Waldorff20, Festiwal Filmów Polskich „Wisła″, Krzesłoreżyserskie.pl, Human Ark Animation Studio, FilmPRO i Stowarzyszenie Film 1,2
PATRONI MEDIALNI
TVP Kultura, Trójka Polskie Radio, Kino, Film&TV Kamera
MATERIAŁY PRASOWE FESTIWALU I KONTAKT W SPRAWIE AKREDYTACJI:
Jolanta Kolano
Rzecznik Szkoły Filmowej w Łodzi
600 389 062
jkolano@filmschool.lodz.pl