Obchodzący w ubiegłym roku wielki jubileusz 40-lecia Warszawski Festiwal Filmowy rozpoczyna nowy rozdział w swojej historii – stanowisko dyrektora programowego festiwalu objął właśnie Bartłomiej Pulcyn, który w przeszłości był już z WFF związany przez wiele lat. Dyrektor zarządzającą i producentką Festiwalu od 40. edycji pozostaje Joanna Szymańska-Szcześniak.
Tegoroczny, 41 Warszawski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 10-19 października 2025.
Powrót na Warszawski Festiwal Filmowy jest dla mnie jak spotkanie z długo niewidzianym przyjacielem z czasów młodości. W trakcie tej rozłąki miałem wielkie szczęście współpracować i uczyć się od wielu wspaniałych ludzi przy okazji organizowania Festiwalu Transatlantyk czy Letniej Akademii Filmowej. To doświadczenie pozwala mi z innej perspektywy spojrzeć na WFF i jego przyszłość. Z szacunkiem dla jego dziedzictwa, ale i otwartością na nowe idee i współpracę z ludźmi i instytucjami tworzącymi kulturę filmową w Warszawie. Chciałbym, żebyśmy wspólnie rozpoczęli pisanie nowego rozdziału w historii festiwalu, który dla wielu miłośników kina – tak jak i dla mnie – był początkiem wielkiej filmowej przygody – zapowiada nowy dyrektor programowy WFF.
Bartłomiej Pulcyn związany jest branżą filmową i kulturalną od ponad 20 lat. Pracował jako programmer, animator kultury, dziennikarz filmowy i fotograf, od ponad dwóch dekad odpowiada za współorganizację wielu międzynarodowych festiwali filmowych. W latach 2002-2013 związany był
z Warszawskim Festiwalem Filmowym jako programmer, kurator Konkursu Krótkometrażowego, szef działu akredytacji i koordynator warsztatów FIPRESCI Warsaw Project. Był również kuratorem programu filmowego festiwali WAMA (2014), festiwalu Transatlantyk (2015–2022), Nowe Epifanie (2019–2020), a w ostatnich latach Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu (2023-2024). W 2023 roku brał udział w pracach zespołu selekcyjnego Konkursu Krótkometrażowego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Bartłomiej Pulcyn był również pomysłodawcą i organizatorem warsztatów dla młodych dziennikarzy filmowych „Krytycy z pierwszego piętra” (6 edycji), kierował działem filmowym miesięcznika Aktivist, jak również publikował w Gazecie Studenckiej, HIRO, na portalu Filmweb oraz w innych mediach.
Był współtwórcą audycji „Filmowe ścieżki” nadawanej w Radio Plus Warszawa, a także prowadził program poświęcony branży filmowej „Poza kadrem” w internetowej telewizji Foksal Eleven.
W ostatnich latach stworzył inicjatywę „Animus Film – Kino wartości”, promującej filmy poruszające temat uniwersalnych wartości. Pasję do fotografii i kina połączył na planie filmu „Tyle co nic” w reż. Grzegorza Dębowskiego, gdzie pełnił funkcję fotosisty.