Blisko 200 osób związanych z sektorem filmowym wzięło udział w Forum bez barier, które 27‒29 lutego odbyło się w Centrum Kultury ZAMEK. Było to pierwsze takie wydarzenie w Polsce – poświęcone dostępności w kinie. Zakończyło się ono wręczeniem nagrody dla dystrybutora, którą otrzymał Next Film za dystrybucję filmu „Chłopi” z audiodeskrypcją i napisami.
W Poznaniu zgromadzili się przedstawiciele i przedstawicielki z obszarów produkcji filmowej, dystrybucji kinowej, zarządzania kinami oraz organizatorzy i organizatorki festiwali filmowych. Wzięli udział w licznych wykładach, prezentacjach i warsztatach. Rozmawiano o wyzwaniach i możliwościach podjęcia szeroko zakrojonych działań związanych z dostępnością kina dla osób z różnymi potrzebami. Podczas Gali bez barier zostały wręczone nagroda i zachęty dla dystrybutorów filmowych, ufundowane przez Miasto Poznań i Centrum Kultury ZAMEK.
Zachęty to dofinansowania na stworzenie audiodeskrypcji i napisów dla osób niesłyszących do zagranicznych filmów fabularnych, które znajdują się w polskiej dystrybucji. Spośród 10 nadesłanych zgłoszeń, w odpowiedzi na Open Call, komisja w składzie: Maria i Zbigniew Niesiołowscy (przedstawiciele widowni Kina bez barier), Marcin Halicki (Fundacja Mili Ludzie), Joanna Stankiewicz i Jakub Walczyk (Centrum Kultury ZAMEK) wyłoniła 3 beneficjentów. Już wkrótce dostępne będą filmy:
– „Powoli” w reżyserii Mariji Kavtaradze (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty),
– „Copa 71” w reżyserii Rachel Ramsay i Jamesa Erskine’a (Against Gravity),
– „Bulion i inne namiętności” w reżyserii Tran Anh Hunga (Gutek Film).
Doceniono również dystrybutora, którego działania przyczyniają się do zwiększania dostępności kina. Nagrodę otrzymał Next Film za dystrybucję filmu „Chłopi” z audiodeskrypcją i napisami. Statuetkę, autorstwa artystki Magdaleny Rutkowskiej, z rąk Anny Hryniewieckiej, dyrektorki Centrum Kultury ZAMEK odebrał Cezary Kruszewski, dyrektor dystrybucji w zwycięskiej firmie.
– Burzliwe debaty, żywe dyskusje i zaangażowanie podczas warsztatów dają nam przekonanie, że środowisko filmowe i organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami są zdeterminowane, by czynić kino dostępniejszym. Nagroda i zachęty są dodatkowym impulsem do konsekwentnego działania w tym zakresie. Podczas Forum bez barier wymienialiśmy się doświadczeniami, inspirowaliśmy nawzajem, ale padły też ważne deklaracje dotyczące finansowania i legislacji kina dostępnego – podsumowała Anna Hryniewiecka, dyrektorka Centrum Kultury ZAMEK.
Forum bez barier zostało zrealizowane w ramach programu Collaborate to Innovate ‒ Europa Cinemas, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Miasta Poznań.
Organizatorzy:
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Kino Pałacowe