Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

NOMINACJE DO NAGRODY im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO 2016

Obrazek
28 lutego 2017

Prezentujemy nazwiska nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

  • Julia Kijowska za rolę w filmie „Zjednoczone Stany Miłości”,
  • Marta Nieradkiewicz za role w filmach „Kamper” i „Zjednoczone Stany Miłości”,
  • Dawid Ogrodnik za rolę w filmie „Ostatnia Rodzina”,
  • Filip Pławiak za rolę w filmie „Czerwony Pająk”,
  • Piotr Żurawski za rolę w filmie „Kamper”.

 

Dodatkowe informacje:

www.NagrodaCybulskiego.pl

http://www.facebook.com/nagrodacybulskiego

 

GALA WRĘCZENIA NAGRÓD im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO
 

Laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2016 poznamy w kwietniu br. podczas gali w warszawskim kinie Elektronik.

Podczas uroczystości wręczona zostanie również Nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową 2015/2016.
 

Organizatorzy: Fundacja dla Kina, Fundacja „KINO”

Ekipa: Jacek Cegiełka, Krzysztof Rybarczyk, Iwona Cegiełkówna

PR: Danuta Twardoch, Strefa 101

 

Partnerzy: Telewizja Kino Polska, KPMG w Polsce, Warszawska Szkoła Filmowa, Kino Elektronik

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Współpraca: EMPIK, DKF Overground, Legalna Kultura
Patronat medialny: Radio TOK FM, Film&TV Kamera, Perspektywy, Tele Pro, Filmweb.pl, Wp.pl

Sponsorzy Gali: Empresa Catering. M&P Alkohole i Wina Świata, M&P Pavlina

 

DOSSIER NOMINOWANYCH AKTORÓW

 

Julia Kijowska („Zjednoczone Stany Miłości”)

 

data urodzenia: 1981

wykształcenie: Akademia Teatralna w Warszawie (2005)

 

wybrana filmografia: „Boisko bezdomnych” (2008), „0_1_0” (2008), „Wenecja” (2010), „Jutro mnie tu nie będzie” (2010), „W ciemności” (2011), „Głęboka woda” (serial tv; 2011), „Bez tajemnic” (serial tv; 2011/2012), „Miłość” (2012), „Drogówka” (2013), „Pod Mocnym Aniołem” (2014), „Lokatorki” (2015), „Czerwony Pająk” (2015), „Zjednoczone Stany Miłości” (2016), „Sługi boże” (2016)

 

ważniejsze nagrody: Feliks Warszawski w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca za spektakl „Blackbird” w Teatrze Dramatycznym (2007), Nagroda Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii najlepsza aktorka - za film „Jutro mnie tu nie będzie” (2011), Nominacja do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie „W ciemności” (2012), Nagroda za główną rolę kobiecą w filmie „Miłość” na MFF w Salonikach (2012), Nagroda za główną rolę kobiecą w filmie „Miłość” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Love Is Folly” w Warnie (2013), „Złoty Szczeniak” za pierwszoplanową kreację aktorską kobiecą w filmie „Miłość” na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu (2013), Nominacja do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie „Miłość” (2014), Specjalna Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014)

 

Marta Nieradkiewicz („Kamper” i „Zjednoczone Stany Miłości”)

 

data urodzenia: 1983, Łódź

wykształcenie: PWSFTviT w Łodzi (2003)

 

wybrana filmografia: „Człowiek wózków” (2000), „Barwy szczęścia” (serial tv; 2007/2014), „Glina” (serial tv; 2008), „Non sono pronto”

(2010), „Julia” (serial tv; 2011/2012), „Z miłości” (2011), „Bez tajemnic” (serial tv; 2013), „Płynące wieżowce” (2013), „Mur” (2014), „Pakt” (serial tv; 2015), „Zjednoczone Stany Miłości” (2016), „Kamper” (2016), „Szatan kazał tańczyć” (2016)

 

ważniejsze nagrody: Wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rolę Klarysy Hailsham-Brown w przedstawieniu „Pajęcza sieć” na XXV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2007), Laur Grzymały za rolę Saszy w spektaklu „Płatonow” w reżyserii Mai Kleczewskej i rolę Maszy w spektaklu „Trzy siostry” w reżyserii Pawła Łysaka (2009), Nagroda młodych na festiwalu prapremier w Bydgoszczy za rolę matki w spektaklu „Babel” w reż. Mai Kleczewskiej (2010), Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Płynące wieżowce” na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2013), „Złoty Szczeniak” za drugoplanową kreację aktorską kobiecą w filmie „Płynące wieżowce” na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu (2013), Nominacja do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie „Płynące wieżowce” (2014), Nagroda im. Piotra Łazarkiewicza dla młodego talentu 17. Polish Film Festival w Los Angeles (2016)

 

 

Dawid Ogrodnik („Ostatnia Rodzina”)

 

data urodzenia: 1986, Wągrowiec

wykształcenie: PWST w Krakowie (2011)

 

wybrana filmografia: „Majka” (serial tv; 2009/2010), „Prawo Agaty” (serial tv; 2012), „Jesteś Bogiem” (2012), „Chce się żyć” (2013), „Ida” (2013), „Obietnica” (2014), „Disco polo” (2015), „11 minut” (2015), „Ostatnia Rodzina” (2016)

 

ważniejsze nagrody: Nagroda za drugoplanową rolę męską na Gdynia Film Festival za film „Jesteś Bogiem” (2012), Kryształowa Gwiazda Elle na Festiwalu Filmowym w Gdyni za film „Chce się żyć” (2013), „Złoty Szczeniak” za pierwszoplanową rolę męską w filmie „Chce się żyć” na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu (2013), Paszport „Polityki” za rolę w filmie „Chce się żyć” (2014), Nominacja do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie „Chce się żyć” (2014), Nagroda im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodych Talentów na 15. Polish Film Festival w Los Angeles (2014), „Bo wARTo!” - Nagroda Specjalna RMF Classic dla młodego aktora (2014), Nagroda za rolę w filmie „Ostatnia Rodzina” na Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus (2016)

 

Filip Pławiak („Czerwony Pająk”)

 

data urodzenia: 1988, Nowy Sącz

wykształcenie: PWSFTviT w Łodzi (2012)

 

wybrana filmografia: „Wenecja” (2010), „Pokłosie” (2012), „Bilet na Księżyc” (2013), „Kamienie na szaniec” (2014), „Zbrodnia 2” (serial tv; 2015), „Prokurator” (serial tv; 2015), „Demon” (2015), „Czerwony Pająk” (2015), „Wołyń” (2016), „Prosta historia o morderstwie” (2016), „Pakt 2” (serial tv; 2016), „Bikini Blue” (2017)

 

ważniejsze nagrody: Nagroda Studia Filmowego Opus Film za rolę w spektaklu „Z Różewicza dyplom” na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2012)

 

Piotr Żurawski („Kamper”)

 

data urodzenia: 1985, Bytom

wykształcenie: Akademia Teatralna w Warszawie (2007)

 

wybrana filmografia: „Jutro idziemy do kina” (2007), „Czas honoru” (serial tv; 2008-2014), „Opowieści z chłodni” (2011), „Chce się żyć” (2013), „Sama słodycz” (serial tv; 2014), „Kebab i Horoskop” (2014), „Hardkor disko” (2014), „Karbala” (2015), „Aż po sufit” (serial tv; 2015), „Kamper” (2016), „Bodo” (2016), „Pokot” (2017)

 

 

FAKTY Z HISTORII NAGRODY im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO

 

  • Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wręczono po raz pierwszy w 1969 roku.
  • Pomysłodawczynią Nagrody była Wiesława Czapińska. Główna idea założycieli: wyłonienie „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością”.
  • Pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski.
  • Od 1969 do 1995 (z przerwami) Nagrodę przyznawało pismo „Ekran”.
  • W 2005, po 10 latach przerwy, Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wznowiła Fundacja „KINO” (wydawca miesięcznika „KINO”).
  • Fundacja KINO powołała Kapitułę Nagrody, która przyznaje nominacje do Nagrody, a laureata spośród nominowanych wyłania każdorazowo powoływane Jury, złożone z osobistości świata kultury.
  • Zdobywcy Nagrody otrzymują statuetki projektu wybitnego polskiego artysty Pawła Althamera.

 

CZŁONKOWIE KAPITUŁY NAGRODY im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO

 

Jacek Bromski (reżyser, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich),

Jan Englert (aktor, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie),

Krystyna Janda (aktorka, prezes Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury),

Bożena Janicka (krytyk filmowy),

Maja Komorowska (aktorka),

Agnieszka Odorowicz (członek zarządu Cyfrowego Polsatu),

Piotr Reisch (członek rady nadzorczej Kino Polska TV S.A.), 

Witold Sobociński (operator filmowy),

Magdalena Sroka (dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej),

Joanna Szczepkowska (aktorka),

Piotr Wojciechowski (prozaik, krytyk filmowy),

Jerzy Wójcik (operator filmowy, reżyser),

Zbigniew Zamachowski (aktor),

Krzysztof Zanussi (reżyser, dyrektor Studia Filmowego „Tor”),

Piotr Zygo (prezes zarządu Multikino S.A.).

 

 

DOTYCHCZASOWI LAUREACI NAGRODY im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO

 

1969 (za 1968)

DANIEL OLBRYCHSKI

 

1970 (za 1969)

MARIAN OPANIA („Skok”, „Sąsiedzi”)

 

1971 (za 1970)

OLGIERD ŁUKASZEWICZ („Brzezina”)

 

1972 (za 1971)

MAJA KOMOROWSKA

 

1973 (za 1972)

JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK („Trzeba zabić tę miłość”)

 

1974 (za 1973)

FRANCISZEK TRZECIAK („Na wylot”)

 

1975 (za 1974)

MACIEJ GÓRAJ („Ciemna rzeka”)

 

1976 (za 1975)

MAŁGORZATA POTOCKA („Hubal”, „Jarosław Dąbrowski”, „Orzeł i reszka”)

 

1977 (za 1976)

GABRIELA KOWNACKA („Trędowata”, teatry tv)

 

1978 (za 1977)

KRYSTYNA JANDA („Za błyskotliwy debiut w filmie fabularnym i teatry tv”)

 

1979 (za 1978)

MAREK KONDRAT („Zaklęte rewiry”, „Smuga cienia”, teatry tv)

 

1980 (za 1979)

KRZYSZTOF MAJCHRZAK („Aria dla atlety”, „Wolne chwile”)

 

1983 (za 1982)

LAURA ŁĄCZ („Krab i Joanna”, „Wierne blizny”, „Filip z konopi”, „Białe tango”),

PIOTR BAJOR („Ryś”, „Limuzyna Daimler-Benz”)

 

1984 (za 1983)

HANNA MIKUĆ,

MICHAŁ JUSZCZAKIEWICZ

 

1985 (za 1984)

MAREK WYSOCKI

 

1986 (za 1985)

MAŁGORZATA PIECZYŃSKA,

JAN JANKOWSKI

 

1987 (za 1986)

MARIA PAKULNIS („Jezioro Bodeńskie”, „Weryfikacja”, „Zygfryd”),

EDWARD ŻENTARA („Karate po polsku”, „Siekierezada”, „Trzy młyny”)

 

1988 (za 1987)

MARIA GŁADKOWSKA („Magnat”),

PIOTR SIWKIEWICZ („Yesterday”, „Pociąg do Hollywood”)

 

1989 (za 1988)

ADRIANNA BIEDRZYŃSKA („Schodami w górę, schodami w dół”, „Niezwykła podróż Baltazara Kobera”, „Borys Godunow”, „Komediantka” i teatry tv)

 

1990 (za 1989)

ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI

 

1992 (za 1991)

ANNA MAJCHER,

ARTUR ŻMIJEWSKI

 

1993 (za 1992)

KATARZYNA SKRZYNECKA,

RAFAŁ KRÓLIKOWSKI („Pierścionek z orłem w koronie”)

 

1994 (za 1993)

MARIA SEWERYN,

RAFAŁ OLBRYCHSKI

 

1995 (za 1994)

DOROTA SEGDA,

MAREK BUKOWSKI

 

 

 

2005 (za sezon 2005/06)

Nagroda Jury: MARCIN DOROCIŃSKI („Pitbull”),

Nagroda Publiczności: BORYS SZYC („Symetria”),

Nagroda redakcji „KINA”: MAJA OSTASZEWSKA („Przemiany”)

 

Pozostałe nominacje 2005: Kamilla Baar („Vinci”), Agnieszka Grochowska („Pręgi”), Rafał Maćkowiak („W dół kolorowym wzgórzem”)

 

2006 (za sezon 2006/2007)

Nagroda Jury: KINGA PREIS („Komornik”),

Nagroda Publiczności: TOMASZ KOT („Skazany na bluesa”)

 

Pozostałe nominacje 2006: Karolina Gruszka („Kochankowie z Marony”), Agnieszka Warchulska („Teraz ja”), Piotr Głowacki („Oda do radości”) i Łukasz Simlat („Kochankowie z Marony”)

 

2007

Nagroda Jury: SONIA BOHOSIEWICZ („Rezerwat”),

Nagroda Publiczności: MARCIN BRZOZOWSKI („Aleja Gówniarzy”, „Chaos”)

 

Pozostałe nominacje 2007: Jowita Budnik („Plac Zbawiciela”), Agnieszka Grochowska („Południe Północ”), Antoni Pawlicki („Z odzysku”, „Jutro idziemy do kina”), Maciej Stuhr („Testosteron”)

 

2008

Nagroda Jury i Nagroda Publiczności: MACIEJ STUHR („33 sceny z życia”)

 

Pozostałe nominacje 2008: Małgorzata Buczkowska („0_1_0”), Rafał Maćkowiak („Senność”), Antoni Pawlicki („Drzazgi”), Lesław Żurek („Mała Moskwa”)

 

 

2009

Nagroda Jury: ERYK LUBOS („Moja krew”)

Nagroda Publiczności: AGATA BUZEK („Rewers”)

 

Pozostałe nominacje 2009: Małgorzata Buczkowska („Jestem Twój”), Magdalena Czerwińska („Demakijaż: Pokój szybkich randek”, „Wojna polsko-ruska”), Roma Gąsiorowska („Jestem Twój”, „Wojna polsko-ruska”)

 

 

2009

Nagrody Specjalne przyznane z okazji 40-lecia Nagrody:

JOANNA SZCZEPKOWSKA za rolę w filmie „Matka Królów"
i BOGUSŁAW LINDA za role w filmach „Gorączka", „Kobieta samotna", „Przypadek"

 

2010

Nagroda Jury: MATEUSZ KOŚCIUKIEWICZ („Matka Teresa od kotów”)

Nagroda Publiczności: WOJCIECH ZIELIŃSKI („Chrzest”, „Huśtawka”)

 

Pozostałe nominacje 2010: Magdalena Boczarska („Różyczka”), Urszula Grabowska („Joanna”), Agnieszka Grochowska („Nie opuszczaj mnie”, „Trzy minuty. 21:37”)

 

2011

Nagroda Jury: MAGDALENA POPŁAWSKA („Prosta historia o miłości”)

Nagroda Publiczności: JAKUB GIERSZAŁ („Sala samobójców”)
 

Pozostałe nominacje 2011: Magdalena Czerwińska („Kret”), Roma Gąsiorowska („Ki”), Leszek Lichota („Lincz”)

 

2012

Nagroda Jury: MARCIN KOWALCZYK („Jesteś Bogiem”)

 

Pozostałe nominacje 2012: Piotr Głowacki („80 milionów”), Agnieszka Grochowska („Bez wstydu”, „W ciemności”), Julia Kijowska („W ciemności”), Joanna Kulig („Sponsoring”)

 

2013

Nagroda Jury: PIOTR GŁOWACKI („Dziewczyna z szafy”)

Nagroda Kapituły: AGNIESZKA GROCHOWSKA (nagroda za cały dotychczasowy dorobek artystyczny)

 

Pozostałe nominacje 2013: Magdalena Berus („Bejbi blues”), Julia Kijowska („Miłość”), Marta Nieradkiewicz („Płynące wieżowce”), Dawid Ogrodnik („Chce się żyć”).

 

2014/2015

Nagroda Jury: AGNIESZKA ŻULEWSKA („Chemia”)

 

Pozostałe nominacje 2014/2015: Agnieszka Podsiadlik („Baby Bump”), Anna Próchniak („Miasto 44”), Tomasz Schuchardt („Mur”), Justyna Wasilewska („Kebab i Horoskop”).