Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

Festiwal Josepha Conrada-Korzeniowskiego

9 maja 2017

Festiwal Josepha Conrada-Korzeniowskiego odbędzie się w dniach 25 maja – 1 czerwca 2017 r.             w Moskwie w kinie „Iluzjon”. Festiwal na jesieni zawita także do Kaliningradu oraz Orenburga. Z okazji 160. rocznicy urodzin pisarza 2017 r. został ogłoszony w Polsce „Rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego”. Organizowany przez Fundację Wspieram projekt stanowić będzie bardzo ważny punkt na mapie całorocznych wydarzeń upamiętniających i propagujących twórczość oraz postać Josepha Conrada.

 

Festiwal Josepha Conrada-Korzeniowskiego ma na celu przywrócenie pamięci, promowanie oraz poszerzenie wiedzy wśród Rosjan na temat jednego z najbardziej cenionych pisarzy na świecie. Dzieła Conrada niosą ze sobą uniwersalne przesłanie i zrozumiały wydźwięk dla czytelników                  w różnych zakątkach globu. Jego postać jest bliska sercom miłośników literatury nie tylko                       w Polsce, skąd pochodził, Anglii, gdzie tworzył, ale również w całej Europie. „Jądro ciemności”, „Lord Jim”, „Nostromo”, „Tajny agent” to tylko niektóre z tytułów Josepha Conrada, które poruszają zarówno globalne problemy cywilizacyjne, jak i jednostkowe dylematy dnia powszedniego. Dzięki uniwersalności i wieloaspektowości książki Conrada mają ponadczasowy wpływ na współczesną literaturę, pozostaną na zawsze aktualne dla swoich odbiorców. Festiwal będzie również okazją do przypomnienia postaci ojca Conrada, Apollona Korzeniowskiego, wybitnego działacza niepodległościowego, twórcy zalążku Rządu Narodowego 1863 r.

 

Festiwal Josepha Conrada-Korzeniowskiego będzie platformą porozumienia oraz wymiany myśli, doświadczeń i poglądów polskich i rosyjskich literatów, filmowców, historyków, artystów oraz wszystkich uczestników projektu. Zaprezentujemy dokumentalne i fabularne filmy poświęcone życiu i twórczej działalności pisarza, m.in. „Smuga cienia” Andrzeja Wajdy i „Powtórka z Conrada” w reżyserii Filipa Bajona. Joseph Conrad-Korzeniowski będzie na Festiwalu patronem nie tylko pokazów filmowych, ale także paneli dyskusyjnych, wykładów, wystaw oraz koncertów. Publiczność zaprosimy na seminaria oraz wspólną debatę polsko – rosyjskich badaczy literatury, w tym dr Moniki Majewskiej, dr Moniki Malessy-Drohomireckiej, prof. dr hab. Anny Szczepan – Wojnarskiej oraz prof. Michała Komara. Zaprezentujemy także wystawę „Joseph Conrad. Między lądem a morzem” we współpracy z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i Departamentem parlamentarnym i kulturalnym MSZ. Rosyjska grupa szanty „Łodia” („Лодья”) zaśpiewa pieśni marynarskie z epoki Josepha Conrada. Odbędzie się również transmisja koncertu inauguracyjnego roku Conrada 2017 z Teatru Polskiego. Rosyjskim czytelnikom zaproponujemy specjalne wydania festiwalowe - broszurę z cytatami pisarza oraz katalog prezentujący biografię i twórczość artysty, a

także dzieł powstałych w oparciu o bibliografię Josepha Conrada.

 

www.conrad2017.co