Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

Więzienie to sanatorium? - „Trylogia więzienna” Janusza Mrozowskiego

27 lutego 2014

„Więzienie to sanatorium? Przekonaj się sam!” to rozpoczynająca się 21 lutego ogólnopolska akcja społeczna oparta na wchodzącej tego dnia do kin filmowej „Trylogii więziennej” Janusza Mrozowskiego. Na przestrzeni dwóch miesięcy w kinach studyjnych w całej Polsce odbędą się projekcje wchodzących w skład Trylogii dokumentów. Pokazom towarzyszyć będą spotkania i dyskusje z udziałem reżysera, funkcjonariuszy służby więziennej, policji, sędziów, naukowców oraz osadzonych i byłych osadzonych.

Trylogia więzienna Janusza Mrozowskiego to opowieść o ludziach odsiadujących wyroki w polskich zakładach karnych. Tworzą ją trzy dokumenty: „Bad Boy, cela dla niebezpiecznych” - opowieść o 28-letnim Damianie odsiadującym wyrok w celi izolacyjnej mieszczącej się na N-ce - oddziale dla więźniów niebezpiecznych (film nominowany do nagrody głównej na festiwalu IDFA, wyróżniony nagrodą Braci Maysles na 13. Belfast Film Festival), „Bad Girls, cela 77” - znakomicie przyjęty na wielu prestiżowych imprezach filmowych, takich jak Jihlava International Documentary Film Festival czy Warszawski Festiwal Filmowy, pełen emocji intymny portret siedmiu więźniarek odbywających karę w Zakładzie Karnym w Lublińcu oraz „Bad Boys, cela 425” - mająca swoją premierę na festiwalu w Cannes filmowa relacja z codziennej walki siedmiu osadzonych, którzy robią wszystko, aby mimo trudnych warunków pozostać ludźmi.

Składające się na „Trylogię więzienną” filmy Mrozowskiego są wolne od z góry przyjętych założeń - reżyser nie stawia żadnych tez na temat tego, jaki okaże się być obserwowany przez niego świat i żyjący w nim ludzie. Świadomie rezygnując z własnego komentarza dokumentalista oddaje głos swym bohaterom, dzięki czemu udało mu się stworzyć szczery obraz spychanych na margines obszarów ludzkiej rzeczywistości. Kierowany niekłamaną chęcią odkrywania tego, co nieopisane Mrozowski uchwycił w swoich filmach trudną do oddania atmosferę zamkniętego świata, w którym żyją osadzeni.

Głównym celem akcji społecznej „Więzienie to sanatorium? Przekonaj się sam!” jest obalenie mitów na temat polskiego więzienia. Poprzez projekcje filmów Mrozowskiego oraz towarzyszące im spotkania i debaty, twórcy projektu pragną przyczynić się do zmiany w stereotypowym sposobie postrzegania przez społeczeństwo zarówno osadzonych jak i pracowników służby więziennej. Oddając głos tym, którzy bezpośrednio zetknęli się ze światem instytucji izolacyjnych, organizatorzy akcji „Więzienie to sanatorium? Przekonaj się sam!” podejmują swoistego rodzaju próbę walki z przestępczością.

Wsparcia akcji społcznej „Więzienie

to sanatorium? Przekonaj się sam!” opartej na „Trylogii więziennej” Janusza Mrozowskiego udzielił wieloletni więzień polityczny PRL Prof. Karol Modzelewski.

www.facebook.com/trylogiawiezienna

(na podst. materiałów prasowych)