Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

W Łodzi powstają miniatury do serialu dla dzieci o II wojnie światowej

Obrazek
W Łodzi powstają miniatury do serialu dla dzieci o II wojnie światowej
W Łodzi powstają miniatury do serialu dla dzieci o II wojnie światowej
W Łodzi powstają miniatury do serialu dla dzieci o II wojnie światowej
W Łodzi powstają miniatury do serialu dla dzieci o II wojnie światowej
W Łodzi powstają miniatury do serialu dla dzieci o II wojnie światowej
W Łodzi powstają miniatury do serialu dla dzieci o II wojnie światowej
23 listopad 2017

Miniaturowe modele mapy Europy, fiordów norweskich, getta w Częstochowie i stepu w Kazachstanie oraz figurki w różnych skalach powstają aktualnie w Łodzi na potrzeby międzynarodowego serialu dla dzieci „II Wojna Światowa w małych rękach”. Efekty tych prac będą oglądać widzowie w kilkunastu krajach w Europie już od listopada 2018 roku.

Dokumentalny serial telewizyjny pod roboczym polskim tytułem „II Wojna Światowa w małych rękach” to pierwsza produkcja, która z perspektywy najmłodszych pokaże, jak Drugą Wojnę Światową doświadczały dzieci z różnych europejskich krajów. W powstającym aktualnie 8-odcinkowym serialu głównymi bohaterami są chłopcy i dziewczęta z Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Norwegii, Czech, Polski i Niemiec, a opowiedziane w nim historie opierają się na pamiętnikach i biografiach dzieci z lat 1938-1945. Światowa premiera serialu planowana jest na listopad 2018 roku. Już teraz prawa do jego emisji zostały zakupione przez kilkanaście europejskich stacji telewizyjnych.

Serial „II Wojna Światowa w małych rękach” łączy w sobie zdjęcia live-action (z udziałem aktorów) z materiałami archiwalnymi oraz zdjęciami efektowymi na makietach, stanowiącymi nastrojową wizualizację historycznych i osobistych wydarzeń odtworzonych w trójwymiarowym miniaturowym świecie. Taka forma realizacji serialu została już z powodzeniem wykorzystana w podobnej produkcji opowiadającej o I wojnie światowej.

Miniaturowy świat stworzony rękami łódzkich artystów posłuży do realizacji ujęć obrazujących działania wojenne, bombardowania, ataki czołgów, ale także wizualizacji przemieszczania się wojsk, zmian granic i linii frontów – wyjaśnia Janusz Czubak z TOTO Studio, będącego polskim producentem serialu. – Olbrzymi trójwymiarowy model mapy Europy pozwoli na zaprezentowanie sytuacji geopolitycznej w konkretnym momencie filmowej opowieści. Wykorzystanie modeli i figurek pomoże także w uświadomieniu młodym widzom, jakie powierzchnie zajmowały getta i obozy koncentracyjne oraz ile osób traciło w nich wolność i życie.

Na potrzeby serialu w Łodzi powstają, oprócz mapy Europy, także miniaturowe modele fiordów norweskich, getta w Częstochowie i stepu w Kazachstanie oraz kilkanaście figurek w skali 1:16, blisko 40 w skali 1:35 i dziesiątki żołnierzyków w skali 1:72. Większe figurki będą miniaturami postaci występujących w zdjęciach live-action: bohaterami odcinka, żołnierzami, więźniami, uchodźcami. – Tworząc modele i figurki artyści musieli zwracać ogromną uwagę na detale, tak aby przejście filmu ze zdjęć z aktorami do zdjęć na makietach było jak najbardziej płynne i aby widz mógł błyskawicznie

zorientować się, kogo i co widzi w miniaturowym świecie – tłumaczy Katarzyna Gromadzka z Momakin, polski producent wykonawczy. W realizację serialu w Polsce zaangażowanych jest obecnie blisko 30 osób. Pod koniec listopada stworzone w Łodzi modele i figurki wyruszą do Wrocławia, gdzie
w Centrum Technologii Audiowizualnych zostaną zarejestrowane sceny z ich udziałem.     

Serial „II Wojna Światowa w małych rękach” to międzynarodowa koprodukcja telewizji SWR i LOOKSfilm z Niemiec oraz licznych partnerów, którymi w Polsce są: TOTO Studio, "EC1 Łódź - Miasto Kultury” i Centrum Technologii Audiowizualnych z Wrocławia (CeTA), a także Momakin. – Bardzo cieszymy się ze współpracy z polskimi partnerami i tego, że możemy korzystać z ich wiedzy i doświadczenia, a także wyjątkowego stylu polskich artystów – mówi Ramona Bergmann, producentka LOOKSfilm.

Założone w Łodzi TOTO Studio, jako jeden z producentów, odpowiada za realizację modeli, figurek i zdjęć efektowych na makietach, zaś tworząca studio Agata Gorządek jest jednocześnie scenografem produkcji. Koproducentem serialu zostało „EC1 Łódź – Miasto Kultury”.

Nasza instytucja zaangażowała się finansowo w produkcję serialu „II Wojna Światowa w małych rękach” kwotą w wysokości 75 000 zł netto. Cieszymy się, że obchodzący w tym roku swoje 10-lecie Łódzki Fundusz Filmowy może przyczyniać się do realizacji tak interesujących i szeroko dystrybuowanych międzynarodowych produkcji, a jednocześnie wspierać budowanie rozpoznawalności polskich artystów plastyków w świecie – mówi Monika Głowacka, Łódzki Komisarz Filmowy. Polskim dystrybutorem serialu jest łódzka firma Momakin.

Łódzcy artyści pracujący na rzecz branży filmowej są coraz częściej angażowani do międzynarodowych koprodukcji. Aktualnie w Łodzi powstają także lalki do pełnometrażowego filmu animowanego realizowanego w Meksyku.

O SERIALU:

II Wojna Światowa w małych rękach” (tytuł oryginalny: „Small Hands in World War II”)
Format:                                   8 odcinków x 25 minut
Budżet produkcji:                   2 mln euro
Reżyseria:                              Matthias Zirzow
Scenariusz:                            Matthias Zirzow, Ramona Bergmann i Maarten van der Duin
Produkcja:                              LOOKSfilms, SWR

Polska ekipa:
Produkcja:                              TOTO Studio
Koproducent:                         „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi
Producent wykonawczy:       Katarzyna Gromadzka (MOMAKIN)
Dystrybutor w Polsce:           MOMAKIN
Zdjęcia efektowe:                  Jan Paweł Trzaska
Asystenci kamery:                 Bartosz Pieńkowski, Nikodem Szlęzak
Oświetlenie:                           Maciej Bedyk (AnimatorFILM)
Scenografia:                          Agata Gorządek
Kierownik budowy dekoracji: Marcin Jasiński (Studio Scenografii i Form Unikatowych)
Twórcy modeli i figurek:        Marcin Jasiński, Krzysztof Styrcz, Krystian Ciechowicz, Tomasz Rolniak, Izabela Ambroziak, Marcin Zalewski, Agnieszka Mikołajczyk, Agnieszka Smolarek, Dariusz Kalita, Piotr Knabe, Jacek Spychalski
Post-produkcja:                      Janusz Czubak
Polska wersja językowa:       Playade

TOTO STUDIO - jest miejscem bardzo młodym, które jednak stara się skupić wokół siebie osoby z dużym doświadczeniem, pasją tworzenia i autorskimi pomysłami. Zostało założone w czerwcu 2016 roku przez montażystę i dźwiękowca Janusza Czubaka oraz reżyserkę, scenarzystkę i scenografkę Agatę Gorządek. Głównym celem Studia jest stworzenie miejsca dla produkcji autorskich filmów animowanych oraz komercyjnych produkcji o wysokiej jakości artystycznej.

ŁÓDZKI FUNDUSZ FILMOWY - pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce –- obchodzi właśnie 10-lecie swojego istnienia. Od 2007 roku w jego ramach dofinansowano 69 produkcji fabularnych, dokumentalnych i animowanych, na łączną kwotę ponad 8 000 000 złotych. Regionalny fundusz filmowy pomaga uzupełniać budżet zarówno debiutującym, jak i doświadczonym twórcom i producentom, mając tym samym bezpośredni wpływ na rozwój polskiej kinematografii.

Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) - państwowa instytucja kultury, podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działalność CeTA obejmuje edukację i profesjonalizację zawodową w zakresie nowych technologii i filmu. Instytucja świadczy usługi produkcyjne i koprodukcyjne na rzecz podmiotów krajowych i zagranicznych, zapewniając dostęp do posiadanej infrastruktury i technologii. CeTA zajmuje się również tworzeniem i promowaniem technologii multimedialnych oraz upowszechnianiem kultury, poprzez organizację wydarzeń artystycznych

MOMAKIN - to wielozadaniowy podmiot działający na rzecz popularyzacji i upowszechniania animacji i filmu, a także wspierania ich twórców w kraju i na arenie międzynarodowej. Jako dystrybutor filmowy specjalizuje się w rozpowszechnianiu filmów oraz seriali animowanych i dokumentalnych z całego świata, kierowanych do różnych grup wiekowych.

Dodatkowych informacji udziela:
Iwona Buchcic, kom. 502 598 925, i.buchcic@momakin.pl