Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

Visegrad Film Forum w Bratysławie

Obrazek
Fot.
25 lutego 2019

Po festiwalach w Cannes Wenecji, Berlinie pora na Bratysławę. Ósma edycja Visegrad Film Forum będzie okazją do spotkania z ukraińskim reżyserem Sergiejem Łoźnicą.

 

Kontrowersyjny filmowiec czy faworyt festiwali?

“Będziemy oczywiście rozmawiać o ambicjach ukraińskiego reżysera, autora m.in. takich filmów jak „We mgle” czy „Donbas” – piszą organizatorzy. Łoźnica dał się poznać światowej opinii publicznej jako autor takich filmów jak “Majdan” z 2004 r. , który prezentował uczestników protestu przeciw ówczesnej władzy Wiktora Yanukowycza na Ukrainie.

Po latach Łoźnica znów poruszył opinię publiczną swoim filmem Austerlitz (2016), w czarno-białej produkcji poruszając temat turystów odwiedzających obóz koncentracyjny i obserwując ich zachowanie i dokumentując komentarze.

Jego dwa ostatnie dokumenty zwróciły uwagę tak publiczności, jak i krytyków festiwalowych. Victory Day (2018), miał swoją premierę na festiwalu w Berlinie, zaś The Trial (2018) prezentowany był podczas festiwalu w Wenecji.

Kobiety za kamerą?

Kirsten Johnson, reżyserka, producentka i operatorka z Nowego Jorku jest autorką ponad 40 dokumentów. Pracowała m.in. przy nagrodzonym Oscarem Citizenfour (2014) czy The Invisible War (2012), dokumentującym seksualne nadużycia w armii, filmie, który również nominowany był do Oscara. Pracowała z reżyserem Michaelem Moorem przy Fahrenheit 9/11 i wspierała produkcję fabulrnego Risk (2016). Twórczynię będzie mozna również spotkać w czasie Visegrad Film Forum.

Wydarzenie w szczególny sposób adresowane jest do studentów szkół filmowych, w tym roku partnerami VFF będą cztery szkoły: Film and TV Faculty of Academy of Performing Arts z Bratysławy, Uniwersytet Śląski, Wydział radia i Telewizji z Katowic, The Academy of Drama and Film z Budapesztu i Tomas Bata University z Zlín.

Tegoroczna edycja odbędzie się w terminie 18-23 marca w Film and TV Faculty VŠMU z Bratysławie.

Magazyn „Film Tv Kamera” jest patronem medialnym wydarzenia, do którego będziemy wracać również w kolejnych dniach.

Szczegóły:

www.visegradfilmforum.com

www.facebook.com/VisegradFilmForum/?fref=ts

www.instagram.com/vffbratislava/