Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

„Broken Tale” – animacja rodem z Irlandii

Obrazek
5 października 2017

Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski - duet twórców filmowych i artystów wizualnych, mieszkającym w Irlandii tworzy  animacje oparte na mitologii, folklorze i legendach. W swoich animacjach łączą elementy plastyczne z elementami historii sztuki, etnologii i antropologii kultury. W 2013 roku założyli studio produkcyjne Konik  w mieście Cavan.

Najnowsza animacja „Broken Tale” powstawała w Irlandii, Polsce i Szwecji. Prace nad tym projektem prowadzone były podczas rezydencji artystycznych w Jönköping w Szwecji, Centre For Creative Industries w Tartu, w Estonii i Tyrone Guthrie Centre at Annaghmakerrig w Irlandii.

- Tytuł może być rozumiany na wielu płaszczyznach. Treści zawarte w dawnych opowieściach nie są całkowicie zrozumiałe przez współczesnego człowieka, wręcz przeciwnie, bardziej je czujemy niż rozumiemy naszym racjonalnym umysłem.

Więzi z naszymi przodkami są zerwane na zawsze. Historia obrazuje przechodzenie dziewczynki przez trzy stadia życia. Ostatnia scena ukazuje ją nad brzegiem jeziorka. Jezioro często symbolizuje nieznane i śmierć. Historia kończy się właśnie w tym momencie. Nie będziemy nigdy pewni co stanie się potem, tak jak nigdy nie będziemy pewni co nastąpi po naszym życiu. W szwedzkiej baśni ludowej, na której oparta jest

animacja, natrafiliśmy na wiele odniesień do mitów o porach roku, przykładowo grecki mit o Demeter i Korze. Główna bohaterka, królewna może być traktowana jako reprezentantka zmieniających się pór natury. Podczas podróży, rozwija się, kwitnie, ale ostatnia scena nie niesie ze sobą pewności że natura odrodzi się ponownie i koło porządku obróci się raz jeszcze, tak jak my nie możemy być pewni że po dniu nastąpi noc – mówią twórcy.

  W 2016 roku zostali nagrodzeni Cavan County Council Arts Development Award 2016, a także grantem z Instytutu Adama Mickiewicza “Kultura Polska Na Świecie”. “Broken Tale” otrzymała także Patronat Medialny TVP Kultura  i będzie pokazywany na antenie telewizji publicznej przez kolejne trzy lata. W lipcu tego roku animatorzy zostali zaproszeni przez Organizatorów 10-go Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR 2017 w Poznaniu, do przeprowadzenia prestiżowych warsztatów animacyjnych „Animatorzy Jutra”.