Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

„Body/Ciało” otworzy „Łodzią po Wiśle”! Zobacz program festiwalu!

Obrazek
30 marca 2015

Film nagrodzonej Srebrnym Niedźwiedziem Małgorzaty Szumowskiej, absolwentki Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej, zobaczą widzowie 13. „Łodzią po Wiśle”. Po pokazie specjalnym spotkanie z reżyserką i twórcami filmu.


Festiwal „Łodzią po Wiśle” rozpocznie się 10 kwietnia. Jego pierwszym wydarzeniem będzie pokaz specjalny filmu Małgorzaty Szumowskiej „Body/Ciało”, za którego reżyserię absolwentka naszej Szkoły otrzymała prestiżowego Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale. To jedno z największych osiągnięć polskich twórców filmowych od wielu lat - film Małgorzaty Szumowskiej konkurował w konkursie głównym berlińskiego święta kina z osiemnastoma innymi tytułami. Wśród kandydatów do nagrody byli m.in. "Rycerz pucharów" Terence'a Malicka, "Królowa pustyni" Wernera Herzoga, "Nobody Wants the Night" Isabel Coixet czy "Eisenstein w Guanajuato" Petera Greenawaya. "Body/Ciało" powstał na podstawie scenariusza Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. W rolach głównych: Janusz Gajos, absolwent Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, i Maja Ostaszewska.

Główną częścią festiwalu „Łodzią po Wiśle” jest konkurs etiud studentów Szkoły – w tym roku widzowie zobaczą 39 etiud fabularnych, dokumentalnych, animowanych oraz operatorskich. Jury przyzna Grand Prix oraz nagrody

w czterech kategoriach: Najlepsza Etiuda Fabularna, Najlepsza Etiuda Dokumentalna, Najlepsza Etiuda Operatorska/Zdjęcia, Najlepsza Etiuda Animowana oraz Wyróżnienia. W programie festiwalu m.in. również projekcja debiutanckiego filmu „Diabły, diabły” Doroty Kędzierzawskiej połączona ze spotkanie z reżyserką, pokaz filmu dokumentalnego „Uciec na Pitcairn” z udziałem twórców i spotkanie „Jak wypromować debiut?” Stowarzyszenia Film 1,2.

Festiwal jest organizowany w Warszawie od 2003 r. Od początku założeniem „Łodzią po Wiśle“ była promocja studentów Szkoły, konfrontacja ich twórczości z szeroką publicznością oraz środowiskiem filmowym, poprzez stworzenie forum do rozmowy o przyszłości polskiego kina. Ten zamiar z roku na rok coraz lepiej udaje się realizować. Festiwal ma już swoją wierną publiczność i z każdą kolejną edycją wzrasta liczba widzów chcących oglądać najnowsze dokonania artystyczne studentów ze Szkoły Filmowej w Łodzi, a dyskusje po projekcjach są gorące i inspirujące.

Szczegółowy program 13. „Łodzią po Wiśle”

Piątek, 10 kwietnia

Sala STOLICA

16:00-18:15 – pokaz specjalny filmu „Body/Ciało” w reż. Małgorzaty Szumowskiej oraz spotkanie
z reżyserką i twórcami

18:30-20:15 – otwarcie i I blok konkursowy

20:45-22:30 – II blok konkursowy

Sala MAŁA CZARNA

20:00-22:00 – 25 lat Studia Filmowego INDEKS – „Diabły, diabły” pełnometrażowy debiut fabularny Doroty Kędzierzawskiej i spotkanie z reżyserką. Spotkanie poprowadzi Kuba Mikurda

Klub Muzyczny ISKRA

23:00 –
afterparty

Sobota, 11 kwietnia

Sala STOLICA

13:00-15:00 – III blok konkursowy

15:30-17:30 – IV blok konkursowy

18:00-20:00 – V blok konkursowy

20:30-21:30 – spotkanie „Reżyserzy i krytycy rozmawiają”

21:45-22:45 – werdykt jury, wręczenie nagród i zakończenie

Sala MAŁA CZARNA

13:45-15:00 – pokaz filmu dokumentalnego „Uciec na Pitcairn” z udziałem twórców

15:30-16:30 – Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji zaprasza na spotkanie pt. „Od dyplomu do debiutu – możliwości realizacyjne i pola współpracy z polskimi firmami produkcyjnymi.”
Prezentacja działalności Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji

17:00-18:30 – Stowarzyszenie Film 1,2 zaprasza na spotkanie pt. „Jak wypromować debiut?” – dyskusja z udziałem twórców, producentów i dystrybutorów pełnometrażowych debiutów z ostatnich 2-3 lat.
Prezentacja działalności Stowarzyszenia Film 1,2

19:00-20:30 – 25 lat Studia Filmowego INDEKS – „Szczęśliwy człowiek” pełnometrażowy debiut fabularny Małgorzaty Szumowskiej

Klub Muzyczny ISKRA

23:00 – afterparty