Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

5 kwietnia staruje jubileuszowa edycja festiwalu WIOSNA FILMÓW

Obrazek
Fot.
5 kwietnia 2019

5 kwietnia w Warszawie rusza 25. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW. Festiwal w tym roku będzie dłuższy i potrwa 10 dni. Zakończy się 14 kwietnia. 

Widzowie jak co roku, zobaczą filmy nagradzane i doceniane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych. Jak zwykle w programie nie zabraknie premier, przedpremier oraz najgłośniejszych filmów sezonu. W sumie pokazanych zostanie 60 filmów z całego świata, w 9 pasmach (m.in. Triumfatorzy, Nagrodzone kreacje aktorskie, Faworyci publiczności czy pasmo specjalne – Człowiek, Rzesza, Republika).

Seanse odbywać się będą ponownie w kameralnym KINIE AMONDO (ul. Żurawia 20) oraz pierwszy raz w historii imprezy w KINIE ELEKTRONIK (ul. Gen. Zajączka 7)

Bilet na każdy seans będzie kosztować tyle samo co w ubiegłym roku czyli 12 PLN.

Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW wpisał się już na stałe w kalendarz ważnych wydarzeń kulturalnych, otwierających wiosenny sezon w Warszawie. W tym roku wystartuje na początku kwietnia i potrwa dłużej, bo aż 10 dni. 

Podczas jubileuszowej, 25. edycji WIOSNY FILMÓW, widzowie zobaczą 60 filmów z całego świata, nagrodzonych i wyróżnionych na najważniejszych festiwalach filmowych. Będzie można zobaczyć filmy pokazywane w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno czy San Sebastian. Festiwal zaprezentuje także tytuły nagrodzone lub nominowane do Europejskich Nagród Filmowych oraz Oscarów. 

 

6 premier, 15 przedpremier i najlepsze filmy sezonu.

Filmem Otwarcia WIOSNY FILMÓW będzie zdobywca Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym MFF w Berlinie, izraelsko - niemiecko - francuska koprodukcja "SYNONIMY". Obraz zostanie pokazany po raz pierwszy w Polsce 5 kwietnia w kinie Elektronik. 

Wśród premier nowy film Floriana Donnersmarcka, znanego z dramatu „Życie na podsłuchu” oraz „Turysty" z Angeliną Jolie i Johnnym Deppem w rolach głównych. Reżyser wraca po ośmiu latach artystycznego milczenia nowym filmem zrealizowanym z rozmachem - "OBRAZY BEZ AUTORA”. Film zdobył już szereg nominacji i nagród, był m.in. nominowany w dwóch kategoriach do Oscarów, do Złotych Globów, a także otrzymał dwie nagrody na festiwalu w Wenecji. 

Polską premierą będzie francuski komediodramat "PAMIĄTKI CLAIRE DARLING", nowy film Julie Bertuccelli, cenionej reżyserki („Kiedy Otar odszedł”, „Drzewo”, „Szkoła Babel”) i byłej asystentki Krzysztofa Kieślowskiego. W filmie już po raz dwunasty (!) spotykają się przed kamerą dwie ikony francuskiego kina: Catherine Deneuve i jej córka Chiara Mastroianni. Reżyserka będzie gościem festiwalu, 9 kwietnia.

 

Wśród premier również komedia kryminalna w stylu powieści Agathy Christie - "Tajemnica Henriego Picka". Przedstawiona w filmie intryga skupiona jest wokół manuskryptu, który przypadkiem w jednej z bibliotek, znajduje znany krytyk.

Jej autorem rzekomo jest nieżyjący już Herni Pick, który zajmował się prowadzeniem pizzerii w małym miasteczku u wybrzeży Bretanii. Szanowany krytyk literacki nie może zrozumieć, jak to możliwe, że ktoś taki jak Henri Pick napisał bestseller, więc rozpoczyna prywatne śledztwo... W roli krytyka Fabrice Luchini. 

 

W trakcie WIOSNY FILMÓW, widzowie jak zwykle, będą mogli zobaczyć filmy zanim wejdą one do repertuarów polskich kin. W tegorocznym programie festiwalu znajdzie się kilkanaście propozycji przedpremierowych. Wśród nich:

"SAUVAGE" - zdobywca nagrody FIPRESCI na MFF w Jerozolimie, rewelacyjny debiut reżyserski Camille'a Vidala-Naqueta. W kinach od 17 maja. 

Historia Léo (świetny Félix Maritaud znany ze "120 uderzeń serca"), który mieszka na ulicy i żeby przeżyć, spotyka się z mężczyznami za pieniądze. Najbliższą mu osobą jest jego przyjaciel, który też się prostytuuje, ale ponieważ jest silniejszy, potrafi go obronić przed innymi chłopakami i niebezpiecznymi klientami. Léo bardzo by chciał, żeby ich przyjaźń przerodziła się w coś więcej, jednak w ich świecie nie ma miejsca na takie uczucia.

"KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ" - islandzka komedia, która zachwyciła publiczność na MFF w Cannes i zdobyła nagrody publiczności na festiwalach w Tromsø i Sewilli. 

Lokalna eko-aktywistka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska. Halla działa w obronie tego, w co wierzy i nie cofnie się przed niczym, nawet, gdy jej przeciwnicy próbują zrujnować jej reputację.

"YULI" - nagrodzona na MFF w San Sebastián oraz nominowana do pięciu „hiszpańskich Oscarów”, ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty z samym baletmistrzem w roli głównej. W kinach 16 sierpnia 2019. 

Tytułowy Yuli to przydomek, który nadaje Carlosowi Acoście jego ojciec Pedro. Od najmłodszych lat Yuli ucieka od wszelkiej dyscypliny i edukacji; życia uczy się głównie na ulicach zaniedbanej dzielnicy w Hawanie. Jednak Pedro wie, że jego syn ma wrodzony talent i zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Wbrew swojej woli i mimo początkowej niesubordynacji, Yuli zostaje urzeczony światem tańca. 

"MILCZĄCA REWOLUCJA" - oparty na motywach bestsellerowej powieści Dietricha Garstki, nowy film uznanego niemieckiego reżysera Larsa Kraume, autora thrillera „Fritz Bauer kontra państwo”. W kinach od 7 czerwca 2019. 

Film opowiada prawdziwą historię grupy uczniów klasy szóstej, którzy postanawiają okazać solidarność z ofiarami powstania węgierskiego, organizując minutę ciszy w trakcie każdej lekcji.

"ASAKO. DZIEŃ I NOC" - rewelacja ubiegłorocznego festiwalu w Cannes - niezwykle klimatyczna adaptacja bestsellerowej powieści uznanej japońskiej autorki Tomoki Shibasaki, w reżyserii cenionego japońskiego reżysera Ryûsuke Hamaguchiego. W kinach od 24 maja 2019. 

Asako mieszka w Osace. Zakochuje się w Baku, wolnym duchu. Pewnego dnia chłopak znika bez śladu... Dwa lata później znów spotykamy Asako. Obecnie mieszka w Tokio i spotyka się z Ryohei. Chłopak wygląda dokładnie jak Baku, ale ma zupełnie inną osobowość... 

W programie festiwalu znalazły się także głośne premiery ostatnich tygodni. W kinie Elektronik będzie można zobaczyć m.in. nominowany do Złotego Globu, Oscara i BAFTA dramat „Kafarnaum”, triumfatora tegorocznych Oscarów film "Green book" czy zdobywcę Złotej Palmy w ubiegłym roku w Cannes - japoński dramat "Złodziejaszki".