Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

WIOSNA FILMÓW

Obrazek
3 kwietnia 2017

23. edycja festiwalu filmowego WIOSNA FILMÓW właśnie ruszyła. W ciągu najbliższego tygodnia, fani kina będą mieli okazję zobaczyć ponad 60 filmów, nagrodzonych lub wyróżnionych na światowych festiwalach w ostatnim sezonie. Ponad połowa z nich pokazywana będzie premierowo lub przedpremierowo. Festiwal trwa do 9 kwietnia w warszawskim kinie PRAHA. Bilety na każdy pokaz kosztują 10 PLN. 

W trakcie wydarzenia można zobaczyć filmy z Cannes, Berlina, Wenecji, Karlowych Warów, Locarno, Montrealu, San Sebastian czy Sundance. WIOSNA FILMÓW to również perełki wypatrzone na mniejszych, ale równie ważnych na mapie każdego kinomana festiwalach, takich jak Cottbus, Toronto, Mannheim, Rzym czy w Saloniki. Festiwal prezentuje także filmy wskazane przez Europejską Akademię Filmową (EFA) oraz Amerykańską Akademię Filmową.

Wśród tytułów prezentowanych na festiwalu znajdą się między innymi: „Klient”, „Moonlight”, „La la land”, „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, „Jackie”, „Mężczyzna imieniem Ove”, „Aquarius”. Podczas festiwalu, widzowie zobaczą także filmy z ostatniego MFF w Berlinie: nagrodzony Złotym Niedźwiedziem węgierski obraz "Dusza i ciało", najnowszą produkcję Martina Provosta „Dwie Kobiety” z Catherine Deneuve i Catherine Frot w rolach głównych, słodko-gorzką opowieść o kryzysie wieku średniego „Wilde Maus” (Konkurs Główny), „Ana mon amour” w reż. Calina Petera Netzera, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za montaż oraz pokazywany w ramach sekcji Panorama brazylijski „Jestem Rosa”. 
 
WIOSNA FILMÓW to także spotkania z twórcami. Głównym gościem festiwalu będzie zdobywczyni Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale - Ildikó Enyedi. Pokaz jej filmu „Dusza i ciało” będzie polską premierą. Spotkanie oraz pokaz planowane są na 7 kwietnia. 

Festiwalowicze będą mieli również okazję spotkać się polskimi twórcami. Już dzisiaj, 3 kwietnia będą dwa spotkania. Po emisji filmu "Ostatnia rodzina", która planowana jest na 18:00, odbędzie się spotkanie z reżyserem Janem P. Matuszyńskim. Natomiast po projekcji filmu "Pokot" (start: 20:30)  zaplanowano spotkanie z Andrzejem Grabowskim.